رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد:

تولید 287 تن عسل در استان قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از تولید 287 تن عسل در این استان خبر داد.

محمدرضا طلایی با اشاره به اجری طرح آمارگیری از زنبورستان های استان قم اظهار داشت: آمارگیری از زنبورستان های استان قم در اواخر مهرماه سال جاری همزمان با سراسر کشور در استان قم با همکاری معاونت بهبود تولیدات دامی، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان، کارشناسان پهنه و شرکت تعاونی زنبورداران انجام  شد.

وی به نتایج این آمارگیری اشاره کرد : در سال 96 تعداد 21 هزار و 753 کندوی عسل در استان قم آمارگیری شد که از این تعداد کندو میزان 286 هزار و 902 کیلوگرم عسل و 79/66 کیلوگرم ژل رویال برداشت شده است.

وی بیان داشت:  در سال 95 تعداد 18 هزار و 239 کندوی عسل در استان قم وجود داشت که از این تعداد کندو میزان 218 هزار 500 کیلوگرم عسل و 9/3 کیلوگرم ژل رویال تولید شد.

طلایی ادامه داد: بر اساس نتایج این آمارگیری میزان تولید عسل حدود 31 درصد و تولید ژل رویال 17 برابر شده است،.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موارد تاثیر گزار در افزایش تولید عسل و ژل رویال در سال جاری، خاطر نشان کرد: برگزاری کلاس و کارگاههای آموزشی مکرر توسط اساتید بر جسته کشوری، افزایش میزان بارندگی سال زراعی گذشته، افزایش سطح زیر کشت کلزا،  معرفی زنبورداران استان به منظور بهره مندی از تسهیلات سرمایه در گردش مناطق محروم و تاثیر مثبت فعالیت کارشناسان پهنه در این زمینه از جمله عوامل تاثیرگذار در افزایش تولید بوده اند.

طلایی با اشاره به این که از طرح های مصوب اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، افزایش تعداد کندوهای زنبور عسل بوده ، اشاره نمودند تعداد كندوها نسبت به سال قبل  حدود 3 هزار و 500 عدد  افزايش داشته و اين ميزان افزايش كندو برای 85  نفر اشتغال ايجاد کرده است.