رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قم:

امسال هیچ خسارتی از بابت سرمازدگی نداشتیم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: در سال زراعی 96-97 تاکنون هیچ خسارتی از بابت سرمازدگی در باغات و مزارع استان قم نداشتیم.

محمد رضا طلایی اظهار داشت: در سرمای سخت آبان ماه سال 95 خسارتی بالغ بر یک هزار میلیارد ریال به باغ های انار استان وارد شد، ولی برغم پیگیری های انجام شده توسط وزارت جهاد کشاورزی و استانداری تاکنون اقدام های اصلاحی برای جبران این خسارت به نتیجه نرسیده است.

وی با اشاره به تلاش های انجام شده برای دریافت مبلغ مورد نظر از طریق صندوق بیمه کشاورزی افزود: طبق وعده داده شده قرار است طی 20 روز آینده از اعتباری که از محل فروش اوراق مشارکت به دست آمده این خسارات پرداخت شود.

وی رقم بدهی به صاحبان باغ های تحت پوشش استان را حدود 500 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: بیش از 70 درصد باغ های انار و حدود 30 درصد باغ های گردو در استان تحت پوشش بیمه قرار دارند و مبلغی که بیمه به باغداران خسارت دیده پرداخت می کند، تنها برای اصلاح باغ کافی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم با اشاره به تخصیص یکهزار و 800 میلیارد ریال برای توسعه روستاهای قم و در حال ابلاغ بودن آیین نامه مربوطه، افزود: اختصاص این مبلغ موقعیت و ظرفیت خوبی برای توسعه و اشتغال زایی در روستاهای استان ایجاد می کند.

طلایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان قم برای کنترل و کاهش قیمت تخم مرغ، گفت: شیوع بیماری های تنفسی در واحدهای مرغ تخمگذار در نقاط مختلف کشور از جمله قم باعث افزایش نرخ این محصول شده است.

وی با اشاره به اینکه این کالای مصرفی در 17 فروشگاه استان به صورت مستقیم و به مبلغ هر کیلو 58 هزار ریال عرضه و توزیع می شود، خاطر نشان کرد: قیمت تخم مرغ بواسطه واردات سامان دهی و کنترل شده و بر اساس دستورالعمل ستاد تنظیم بازار کشور هر کیلو تخم مرغ در مرغداری 53 هزار ریال و در مراکز مختلف عرضه بین 63 تا 64هزار ریال به فروش می رسد.

طلایی با بیان اینکه برخی مغازه داران به دلیل اینکه از قبل این کالا را خریداری کردند، بعضا بیشتر از این قیمت عرضه می کنند، افزود: نظارت کافی بر همه فروشگاه های عرضه تخم مرغ اعمال، و هرگونه تخلفی در این زمینه مشمول تعزیرات می شود