همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر صورت می گیرد

بهره برداری از ۲۵ پروژه در بخش کشاورزی در قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: ۲۵ پروژه در بخش کشاورزی قم با اعتباری بالغ بر 54 میلیارد تومان و اشتغالزایی 488 نفر همزمان با دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

محمدرضا طلایی که به مناسبت فرارسیدن دهه مبارک فجر در جمع خبرنگاران سخن می گفت، با اشاره به پروژه های قابل افتتاح بخش کشاورزی قم در این ایام اظهار داشت: 17 پروژه در بخش آب و خاک، 4 پروژه در بخش بهبود تولیدات دامی، ۳ پروژه در بخش صنایع کشاورزی و یک پروژه هم در بخش تولیدات گیاهی به بهره‌برداری می‌رسد.

۶۰ درصد دام‌های قم پرواری است

وی در ادامه به تشریح وضعیت کشاورزی استان قم پرداخت و ضمن تأکید بر اینکه در حال حاضر بخش عمده کشاورزی در این استان شامل دام، طیور و باغبانی است، بیان داشت: قم تنها استانی است که ۶۰ درصد دام‌های آن پرواری است.

طلائی در ادامه به مکانیزه کردن مرغداری‌های استان هم اشاره کرد و گفت: با توجه به تراکم بالای مرغداری در قم طی ۶ سال گذشته مجوزی برای احداث مرغداری جدید داده نشده و در عین حال حدود ۵۰ واحد هم به بهترین شکل ممکن مکانیزه شده‌اند.

وی به کمبود آب در قم اشاره و با تأکید بر لزوم اجرای طرح‌های الگوی کشت، ادامه داد: استان قم به عنوان پایلوت طرح جامع الگوی کشت را در دو دشت شریف آباد و ساوه اجرا می‌کند و در این راستا کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی در این زمینه هم انجام شده و تقریباً ۲۰ درصد از پسماند فاضلاب شهری هم به آبیاری دشت شریف آباد اختصاص یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: با توجه به شوری آب و خاک در استان قم به سمت کشت گیاهانی رفته ایم که با اقلیم این استان سازگاری داشته باشند و در همین راستا کشت گیاهان سالیکورنیا و کینوا در استان آغاز شده و به دنبال توسعه کشت این دو گیاه که خاصیت علوفه ای هم دارند، هستیم.

چهار و نیم میلیون مرغ تخمگذار در قم معدوم شد

وی همچنین به مبحث مرغداری استان و خسارات ناشی از آنفولانزای مرغی در قم اشاره کرد و ادامه داد: تعداد مرغ‌های تخم‌گذار در استان قم بیش از هشت میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه بود که با شیوع آنفولانزای مرغی حدود چهار و نیم میلیون قطعه معدوم شد و در راستای تلاش‌های صورت گرفته برای پرداخت خسارات تا بهمن‌ماه بخشی از خسارات مرغداران پرداخت می‌شود.

طلائی در ادامه محصولات تولیدی کشاورزی و صیفی‌جات قم را از لحاظ مصر ف کود تقریباً با محصولات ارگانیک مقایسه کرد و بیان داشت: اقلیم خشک در قم باعث شده تا مصرف کود برای محصولات کشاورزی استان قم حتی از میانگین جهانی هم کمتر باشد.

کشت گیاهان دارویی در ۲۵۰ هکتار از راضی قم

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر ضرورت تغییر الگوی کشت در استان در راستای بهره وری بیشتر از آب، گفت: در حال حاضر ۲۵۰ هکتار از اراضی استان به کشت گیاهان دارویی اختصاص دارد و قصد داریم در ۲ سال آینده سطح زیر کشت گیاهان دارویی را به هزار هکتار برسانیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم همچنین به خسارات سرمای سال گذشته به کشاورزان قم بخصوص در بخش باغات اشاره و گفت: سرمازدگی سال گذشته تقریباً بخش اهمی از باغات گردو، زیتون و انار استان قم را از بین برد.

وی به تشریح معضلات و مشکلات دامشهر و درگیری دام‌های این منطقه به تب برفکی و ضرر و زیان ناشی از این امر برای دامداران پرداخت و ادامه داد: در این منطقه حدود ۱۴۰۰ واحد دامداری وجود دارد و بحث انتقال آب با ای سی کمتر و گاز به این منطقه از جمله مسائلی بود که به شکل جدی دنبال و در حال حاضر این دو مشکل مرتفع شده و علاوه بر اینکه گاز به این شهرک رسیده است آب شیرین هم با خرید چاه آب به زودی در اختیار دامداران این شهرک قرار می‌گیرد.

اصراری بر کشت گندم و جو نداریم

طلایی کشت گندم و جو را با توجه به شرایط اقلیمی و کمبود آب از جمله دیگر مسائل و موضوعات مطرح در بخش کشاورزی قم دانست و گفت: گرچه برخی از کشاورزان هنوز به دنبال کشت جو و گندم هستند اما در عین حال چنانچه میزان عملکرد گندم در مزارع قم کمتر از چهار و نیم تن در هر هکتار باشد، تقریباً کشت این محصول در استان قم صرفه نداشته و جهاد کشاورزی هم اصراری بر کشت گندم و جو ندارد.

وی پسته و صرفه اقتصادی این محصول در قم را از جمله مواردی عنوان کرد که کشاورزان می‌توانند با روی آوردن به کاشت آن علاوه بر صرفه اقتصادی به بحث مدیریت آب در استان هم کمک کنند.