رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد

کشت 15 هکتار زعفران در استان قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از کشت 15 هکتار زعفران در اراضی کشاورزی استان خبر داد و گفت: از این میزان کشت 12 هکتار کشت های قدیمی و 3 هکتار کشت های جدید زعفران است.

محمد رضا طلایی در حاشیه مراسم برداشت زعفران در یکی از مزارع استان قم با بیان این مطلب که زعفران از گیاهان بومی فلات این است،اظهار داشت: کشت این گیاه از گذشته دور در بسیاری از مناطق مرکزی ایران متدال بوده به طوری که در اوایل ظهور اسلام نثار کردن درهم و زعفران در ایران و به خصوص در شهر قم رواج داشته و از نوشته کتاب تاریخ قم معلوم می شود که در اکثر روستاهای قم کشت زعفران رایج بوده است.

وی افزود: روش های سنتی فعلی که برای تولید و فرآوری زعفران به کار می رود همه قدیم شده و میزان تولید جوابگوی هزینه ها نیست، لذا با نواندیشی و به کارگیری روش های نوین میزان تولید در واحد سطح افزایش یافته و محصول اقتصادی و با کیفیت تولید می شود.

وی در ادامه سخنان خود به اهداف توسعه کشت زعفران در استان اشاره کرد و بیان داشت: مهمترین هدف از توسعه کشت زعفران تغییر الگوی کشت به دلیل محدود بودن نیاز آبی زعفران به خصوص در مناطق کم آب است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای کشاورزان را یکی دیگر از اهداف توسعه کشت زعفران در استان دانست و خاطر نشان کرد: تولید زعفران به عنوان یک محصول با ارزش علاوه بر مصارف گوناگون داخلی، باعث ارزآوری می شود.

طلایی گفت: در اراضی کوچک که امکان کشت سایر محصولات به علت عدم کاربرد ماشین آلات در آنها اقتصادی نیست، امکان کشت زعفران وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه زعفران گیاهی است که در مناطق خشک و نیمه خشک گرمسیر شد می کند، تصریح کرد: این گیاه در مناطقی که آب و هوای معتدل و تابستان های خشک و زمستان های ملایم داشته باشند، رشد مطلوب تری دارد و کیفیت محصول آن نیز بهتر است.