رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد

وجود 35 هکتار گلخانه در قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: توسعه کشت گلخانه ای از جمله راهکاری های مقابله با مشکل کم آبی در بخش کشاورزی استان قم است و در حال حاضر 35 هکتار گلخانه با سازه های مقاوم و استاندارد در استان احداث شده که سالانه 12 هزار و 265 تن محصول تولید می کند.

محمد رضا طلایی اظهار داشت: 14 هکتار سطح گلخانه های قم به محصول خیار اختصاص دارد که با عملکرد تولید 350 تن در هکتار 5 هزار و 250 تن محصول تولید می کند.

وی افزود: 20 هکتار سطح گلخانه های قم نیز به محصول گوجه فرنگی اختصاص دارد که با عملکرد تولید 350 تن در هکتار 7 هزار تن محصول تولید می کند.

وی بیان داشت: در حدود یک هکتار از گلخانه های قم نیز سایر محصولات از جمله گل شاخه بریده و فلفل کشت و تولید می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم تصریح کرد: در حال حاضر 31 واحد گلخانه ای فعال خارج از مجتمع و 3 مجتمع گلخانه ای در حال بهره برداری در استان قم وجود دارد که 104 واحد در این مجتمع های گلخانه ای فعالیت دارند.

طلایی با اشاره به اینکه محصول برخی از این گلخانه ها به دلیل کیفیت بالا به کشورهای منطقه صادر می شود، گفت: ایجاد محیط های گلخانه ای برای کشت محصول ها علاوه بر بالا بردن بهداشت محصول و مبارزه با آفت ها، باعث ایجاد اشتغال مناسب و پایدار در بخش های روستایی استان می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم بیان کرد: به‌منظور استفاده بهینه از منابع آب ‌و خاک، تولید پایدار، اشتغال‌زایی، افزایش تولید و عملکرد، توسعه کشت‎های گلخانه‌ای از سیاست‎های اصلی دولت است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: برگزاری کلاس ترغیب کشاورزان و اعطای تسهیلات ساخت گلخانه تا سقف 80 درصد هزینه تمام‌شده از جمله اقدامات اساسی در این راستاست. ‎