رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

شرایط سختی را برای تولید محصولات کشاورزی در قم داریم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: به دلیل شرایط اقلیمی و محدودیت های منابع آبی و خاک، شرایط سختی را برای تولید محصولات کشاورزی در استان قم داریم.

محمد رضا طلایی که در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان و همچنین افتتاح 25 پروژه بخش کشاورزی قم سخن می گفت، اظهار داشت: مجموعه شرایط اقلیمی به خصوص در زمینه قطع حق آبه های استان که در دهه 70 رخ داد، بخش کشاورزی استان را تحت الشعاع قرار داد، ولی با این وجود نه تنها کاهشی در تولیدات بخش کشاورزی نداشتیم، بلکه نسبت به میانگین کشور بیش از سهمی که از منابع در اختیار داریم، تولید می کنیم.

وی با اشاره به اینکه ساختار بخش کشاورزی استان قم در چارچوب دام و طیور شکل گرفته است، افزود: به جهت موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در شاهراه مواصلاتی 17 استان کشور، از سالیان بسیار دور استان قم به عنوان بارانداز در بخش دام و طیور کشور شناخته شده است.

طلایی با تاکید بر حفظ این موقعیت، بیان داشت: برای حفظ این موقعیت ویژه استان قم، باید زراعت و باغبانی را حفظ کنیم، ما به هیچ عنوان به دنبال توسعه بخش کشاورزی نیستیم، اما افزایش عملکرد در واحد سطح در دستور کار جدی مجموعه سازمان جهاد کشاورزی استان قم قرار دارد.

وی در ادامه سخنان خود به اجرا شدن طرح جامع الگوی کشت در استان اشاره کرد و افزود: در راستای اجرای این طرح بین 15 تا 20 درصد اراضی کم بازده را کاهش دادیم، ولی با این وجود تولیدات محصولات کشاورزی استان از 700 هزار تن به 750 هزار تن رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود به خسارت وارده شده به واحدهای مرغداری استان به دلیل شیوع آنفلوانزا اشاره کرد و گفت: خسارت ویروس آنفلوانزا صنعت طیور استان قم به شدت تحت الشعاع قرار داد.

وی اضافه کرد: در دو سال گذشته تغییر اساسی در ساختار واحدهای مرغداری استان رخ داد و به همین دلیل نیز تا آذر ماه مشکلی از بابت ویروس آنفلوانزا نداشتیم، اما متاسفانه واحدهای مرغداری ما درگیر این ویروس شدند و بخش طیور استان قم که بالای 8 درصد از تخم مرغ کشور را تامین می کرد، دچار مشکلات زیادی شد.

طلایی تصریح کرد: از سوی دیگر بیماری تب برفکی نیز با یک سویه جدید وارد مجتمع دامشهر استان قم شد و گوساله های پروار را درگیر و خسارت های نسبتا زیادی به بار آورد.

وی در ادامه سخنان خود به خسارت ناشی از سرمازدگی محصولات کشاورزی استان قم نیز اشاره کرد و گفت: بر اثر سرمای زودرس در آبان ماه سال گذشته که هنوز درختان به خواب زمستانی نرفته بودند، متاسفانه باغات گردو، انار، انگور و زیتون استان قم تقریبا کف بر شدند.

دولت تدبیر و امید بخش آب استان را متحول کرد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید بخش آب استان قم متحول شده است، گفت: در دوره های گذشته سالانه چیزی در حدود 150 تا 200 هکتار از اراضی استان تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار می گرفت و کشاورزان نیز به دلیل شرایط اقلیمی اجرای این سیستم های را در مزارع خود قبول نداشتند.

طلایی تصریح کرد: با جلساتی که با نمایندگان کشاورزان برگزار کردیم و همتی که خود کشاورزان به خرج دادند، اعتبارات یک میلیاردی آب استان قم در سال 92، امسال به بیش از 35 میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون 8 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قم تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار گرفته اند، خاطر نشان کرد: در سال گذشته به 5 هزار هکتار سیستم آبیاری نوین پایان کار دادیم و بهره برداری رسیده است و در سال جاری نیز بالای 3 هزار هکتار سیستم نوین آبیاری در سطح مزارع استان اجرا شده و در حال بهره برداری است و تا پایان سال به 5 هزار هکتار خواهد رسید.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هدر رفت آب در بخش کشاورزی استان قم بالاست، گفت: در حال حاضر 180 کیلومتر خط انتقال آب با لوله گذاری را در مزارع استان اجرا کرده ایم.

وی گفت: امسال اجرای سیستم های نوین آبیاری را در دشت هزار هکتاری طغرود را به صورت تجمیع در دستور کار داریم که بالای 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

معرفی دو نمونه ملی از استان قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از زحمات کشاورزان استان قم، اظهار داشت: کشاورزان قم با توجه به منابعی که در اختیار دارند، تولیدات بسیار خوبی داشته اند.

طلایی با اشاره به اینکه امسال شاهد معرفی دو کشاورز نمونه ملی بعد از 15 سال از استان قم بوده ایم که اتفاق بسیار بزرگی است، گفت: تعداد زیادی از کشاورزان استان قم نیز در حد نمونه ملی بودند اما این افراد بر اساس شاخص هایی که عمدتا در بحث ترویج آموزش و مصرف آب بوده است، انتخاب شده اند.

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان برگزیده استان قم باید به عنوان کانون های یادگیری در اختیار سایر کشاورزان استان باشد، خاطر نشان کرد: در استان قم یک مجموعه ای را در قالب مزرعه آموزشی نمایشی با نام کریمه اهل بیت (ع) در شریف آباد قمرود اجرا کرده ایم که تمام اقدامات الگوی کشت و آب در این مزرعه اجرا شده است.

وی تصریح کرد: بیش از یک هزار و 500 نفر از کشاورزان استان قم و بیش از 400 نفر از کشاورزان و کارشناسان استان های دیگر از این مجموعه بازدید کرده اند که امیدواریم بتوانیم این برنامه را ادامه بدهیم.

طلایی با اشاره به اینکه از هفته دولت تا دهه مبارک فجر بیش از 80 پروژه را در بخش کشاورزی استان قم اجرا کردیم، بیان داشت: امروز 25 پروژه به عنوان پروژه های شاخص بخش کشاورزی استان قم با اعتباری بالغ بر 54 میلیارد تومان که عمدتا در بخش های آب و خاک و صنایع تبدیلی و تکمیلی است، افتتاح خواهد شد.