معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم:

معنای واقعی اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی نهفته است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم گفت: معنای واقعی اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی نهفته است و این بخش بیشترین سنخیت را با مفهوم پربار شعار امسال دارد.

مهرداد غضنفری که در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان و همچنین افتتاح 25 پروژه بخش کشاورزی قم سخن می گفت، اظهار داشت: دهه مبارک فجر فرصتی است که کارگزاران کشور می توانند خدماتی که در جهت تحول در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در کشور رخ می دهد را به سمع و نظر مردم به عنوان ولی نعمتان انقلاب برسانند.

وی با اشاره به اینکه امسال در سالی قرار داریم که مزین به شعار «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» است، افزود: بخش کشاورزی بخشی است که بیشترین سنخیت را با معنا و مفهوم این شعار پربار دارد.

وی با بیان این مطلب که بخش کشاورزی در جهت تامین امنیت غذایی جامعه تلاش می کند، امنیتی که بستر و پایه همه شقوق امنیتی است، بیان داشت: در آموزه های دینی شخصی که در ارتباط با تامین معاش خانواده خود تلاش می کند، اجر جهاد را دارد چه برسد به کشاورزان که در مسیر تامین معاش یک جامعه فعالیت می کنند.

معاون استاندار خطاب به بهره برداران بخش کشاورزی استان قم گفت: قدر و منزلت شما کاملا واضح و روشن است، فعالیتی که شما انجام می دهید، فعالیتی است که در جهت تحقق یکی از شعارهای اساسی انقلاب اسلامی به نام استقلال است.

غضنفری با اشاره به اینکه امروز شاهد هستیم که در خارج از مرزها دشمنان نظام از روزنه مباحث اقتصادی ورود پیدا کرده و قصد دارند به این مملکت ضربه بزنند، تصریح کرد: جامعه ای که در زمینه تامین نیازمندی های اولیه و معاش خود با مشکل مواجه باشد، قطعا دستش به بیرون از مرزها درزا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در بحث اقتصاد مقاومتی که نسخه شفابخش اقتصاد ماست، نگاه به استفاده از ابزار و تکنولوژی و بازار بیرون از مرزها داریم، بیان داشت: ارکان اقتصاد مقاومتی یکی بحث درون زایی و اتکا به ظرفیت های داخلی و دیگری برونگرایی و نگاه به ابزار و تکنولوژی و بازار بیرون از مرزها می باشد.

وی با تاکید مجدد بر این مطلب که شعار امسال تولید و اشتغال در قالب اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: هیچ تولید و اشتغالی صورت نمی گیرد، مگر در سایه تولید و هیچ تولیدی اتفاق نمی افتد مگر با سرمایه گذاری، لذا با توجه به محدودیت های موجود در منابع در اختیار دولت و محدودیت های قانونی که وجود دارد، دولت نمی تواند در این زمینه ورود داشته باشد.

معاون استاندار با اشاره به اینکه دولت باید تصدی گری خود را در بخش اقتصاد به حداقل برساند، گفت: در اقتصاد مقاومتی، بحث اصلی مردم محوری است و هیچ فعالیت اقتصادی پایدار نخواهد بود مگر با مشارکت و نقش آفرینی خود مردم، لذا دولت باید زیرساخت های سرمایه گذاری را فراهم کند و اصل اقتصاد را به دست مردم بدهد.

وی با تاکید بر اینکه معنای واقعی اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی نهفته است، بیان داشت: انتظار ما این است که از کشاورزی معیشتی به سمت کشاورزی اقتصادی و نو حرکت کنیم، خوشبختانه برنامه هایی که وزارت جهاد کشاورزی و مهندس حجتی وزیر مردم دار و متواضع و پرکار دولت و معاونین ایشان دارند، برنامه های بسیار خوبی است که این مهم را محقق می کند.

معاون استاندار قم با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی را باید حمایت کنیم، اظهار داشت: تسهیلات بانکی به عنوان مکمل باید در بخش کشاورزی و طرح های دانش بنیان هزینه شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: بعضی اوقات در مسیر سرمایه گذاری موانعی در دستگاه های اجرایی پیش می آید که باید با همدلی و وفاق این موانع برداشته شود.