معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات و آموزش وزارت جهاد کشاورزی:

سرمایه گذاری دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی بی سابقه است

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات و آموزش وزارت جهاد کشاورزی گفت: حجم سرمایه گذاری های دولت یازدهم و دوازدهم در بخش کشاورزی بی سابقه است و اکنون طرح های بزرگی در حوزه آب و خاک به اجرا در می آید که می تواند امنیت غذایی مردم را تضمین کند.

دکتر اسکندر زند که در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان و همچنین افتتاح 25 پروژه بخش کشاورزی قم سخن می گفت، اظهار داشت: توانایی لازم در زمینه تولید مواد غذایی مورد نیاز 80 میلیون نفر در کشور و تامین امنیت غذایی مردم را داریم و اکنون رسالت بخش کشاورزی بالا بردن سطح کیفیت محصولات است.

وی با اشاره به اینکه در دهه 80، 57 درصد بیماری های کشور غیر واگیر بود اما این میزان در دهه 90 به 67 درصد رسیده است، افزود: ریشه بیماری های غیر واگیر در آلاینده ها و آلودگی هایی است که وارد محیط زندگی مردم می شود، به همین علت رسالت بهره برداران بخش کشاورزی بعد از تولید افزایش کیفیت است.

زند با بیان این مطلب که امروز دنیا به این نتیجه رسیده است که تولید به هر قیمتی نباید صورت گیرد، بیان داشت: تولید باید با کیفیت باشد و به محیط زیست آسیب نرساند، کشاورزان نمونه ما این امر را ثابت کردند.

وی ادامه داد: ما در ایران هم دانش و هم فناوری استفاده بهینه از زمین های کشاورزی را داریم و توانستیم در واحد سطح برداشت بیشتر و با کیفیتی را داشته باشیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات و آموزش وزارت جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود گفت: کشاورزی یک دانش است و باید بهره برداران با فناوری های روز و مهارت های کشت نوین آشنا باشند به خصوص در شرایط امروز که اقلیم کشور در حال تغییر است و ما با مشکل کم آبی رو به رو هستیم.

وی با اشاره به این که متوسط سن بهره برداران بخش کشاورزی در ایران 54 سال است، بیان کرد: ریسک کشاورزی بالاست و اگر بخواهیم جوانان برای حضور در این بخش ترغیب شوند لازم است حمایت های دولتی در زمینه تولید محصول های کشاورزی افزایش یابد.

وی ادامه داد: دولت برای افزایش سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی تلاش های بسیاری انجام داده است، امروز علاوه بر واردات تجهیزات پیشرفته کشاورزی از خارج، در کشور فناوری و نیروهای ماهری حضور دارند که می توانند ریسک سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را کاهش دهند.

دکتر زند خاطر نشان کرد: در انتخاب کشاورزان نمونه کمیت و کیفیت را ملاک قرار دادیم و کسانی انتخاب شدند که علم و تجربه خود را به دیگران انتقال می دهند و از دانش روز استفاده می کنند، کشاورزان نمونه ما نشان دادند که می توان سه برابر وضعیت موجود در زراعت تولید و 10 برابر وضعیت متداول در باغات، محصول تولید کرد.