رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم:

حفظ منابع طبیعی در گرو فرهنگ سازی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به اینکه حفظ منابع طبیعی در گرو فرهنگ سازی است، گفت: این فرهنگ سازی باید از کودکان و نونهالان آغاز شود تا بتواند تاثیرگذاری لازم را داشته باشد.

محمد رضا طلایی که در ستاد برگزاری هفته منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم سخن می گفت، اظهار داشت: به دلیل اقلیم استان و شرایط ویژه قم، اهمیت منابع طبیعی برای ما بسیار زیاد است و همین موضوع مسئولیت مدیران منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم را صدچندان می کند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته بیش از 12 هزار هکتار باغ در اطراف شهر قم وجود داشت، افزود: وجود این باغات اقلیم نسبتا مناسبی را برای قم ایجاد کرده بود، اما امروز با تمام زحمات و تلاش هایی که مجموعه مدیریت شهری کشیده است، میزان فضای سبز قم به دو هزار هکتار نمی رسد.

طلایی با تاکید بر ضرورت افزایش فضای سبز قم برای حفظ اقلیم استان، اضافه کرد: دولت به تنهایی نمی تواند در این زمینه موفقیت های لازم را به دست آورد، لذا ضروری است که از ظرفیت بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد استفاده کنیم تا بتوانیم در بین مردم فرهنگ سازی لازم را برای حفظ و افزایش فضای سبز انجام دهیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر امکانات مورد نیاز برای تحقق این امر در استان قم وجود دارد که باید به همت سازمان های مردم نهاد در مسیر درست مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس ستاد برگزاری هفته منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم در ادامه سخنان خود گفت: هفته منابع طبیعی و آبخیزداری فرصت بسیار مناسبی است تا بتوانیم نسبت به فرهنگ سازی به خصوص در بین کودکان و نونهالان اقدام نمائیم، چرا که در این هفته رسانه ها توجه ویژه ای به این بخش خواهند داشت و ما باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

طلایی تصریح کرد: مسئولان اداره کل منابع طبیعی باید در این هفته با حضور در پیش دبستانی ها و مدارس ابتدایی با اهداء نهال و صحبت کردن در خصوص اهمیت درختان با زبان قابل فهم و درک برای سنین پائین، نسبت به فرهنگ سازی در این خصوص اقدام نمایند.

وی در ادامه بر اطلاع رسانی مناسب اقدامات صورت گرفته در این هفته تاکید کرد و افزود: صدا و سیما، روزنامه ها و فضای مجازی به واقع فرصت بسیار مناسبی است که در اختیار مسئولان قرار دارد تا بتوانند با بیان عملکرد خود نسبت به دلگرم کردن مردم به نظام اقدام نمایند.

طلایی با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی کمک بسیار زیادی به مدیران برای اجرای برنامه های مورد نظر می کند، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت رسانه به خصوص فضای مجازی برای فرهنگ سازی در خصوص منابع طبیعی و فضای سبز یکی دیگر از نکات مهمی است که مسئولان باید نسبت به آن توجه ویژه داشته باشند و از این ظرفیت به بهترین نحو استفاده نمایند.