مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم

 تولیدات کشاورزی باید مورد حمایت قرار گیرد

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیز در این دیدار ضمن تبریک سال نو، اظهار داشت: امیدوار هستیم که تمام مسئولان در سالی که به نام سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، نسبت به تحقق این شعار اهتمام ویژه داشته باشند.

حجت الاسلام علی اصغر صالح آبادی اظهار داشت: در صدر کالاهای ایرانی، تولیدات بخش کشاورزی قرار دارد و انتظار داریم همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند، از تمام کالاهای ایرانی به خصوص محصولات کشاورزی حمایت کامل انجام گیرد.

وی افزود: متاسفانه امسال با خشکسالی شدیدی مواجه هستیم و بخش کشاورزی نیازمند حمایت بیشتری است تا بتواند روی پای خود بایستند و در مقابل بحران خشکسالی پیش رو، کمر خم نکند.

صالحی آبادی تصریح کرد: همکاران ما در سازمان جهاد کشاورزی و ادارات وابسته نیز تمام تلاش خود را به کار خواهند بست تا بتوانند خدمتگزار مردم و نظام اسلامی باشند.

150 میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در بخش کشاورزی قم

استاندار قم گفت: طی سه سال گذشته بیش از 150 میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در بخش کشاورزی قم صورت گرفته است.

سید مهدی صادقی در دیدار نوروزی رئیس و مدیران بخش کشاورزی قم، اظهار داشت: کشور ایران در مقطع زمانی خشکسالی به سر می برد و در همین راستا توجه مسئولان کشور معطوف به این موضوع شده و به این جمع بندی رسیده اند که باید مدیریت بر تقاضا و چگونگی مصرف را اعمال نمایند.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت بر مصرف منابع در همه ابعاد زندگی ما صدق می کند، افزود: اگر بتوانیم مصرف بهینه منابع را در دستور کار خود قرار دهیم، به راحتی می توانیم به 30 درصد بهره وری در نتیجه کار برسیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی، دچار اسراف در استفاده از منابع هستیم و اگر بتوانیم بهینه سازی مصرف را انجام دهیم، بدون اینکه در نتیجه کار تاثیر منفی داشته باشد، می توانیم با مصرف کمتر منابع، بهره وری بیشتری داشته باشیم.

استاندار قم در ادامه به اقدامات مثبت انجام گرفته در بخش کشاورزی قم در راستای بهینه سازی مصرف آب و تغییر الگوی کشت اشاره کرد و بیان داشت: امروز در بخش کشاورزی استان از طریق اعمال تغییر الگوی کشت و بهینه سازی مصرف آب، به رغم کاهش سطح زیر کشت، شاهد افزایش تولید محصول هستیم.

صادقی ادامه داد: بر اساس آمار موجود که مورد راستی آزمایی نیز قرار گرفته، طی سه سال گذشته بیش از 150 میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی قم صرفه جویی شده و طی این مدت نه تنها شاهد کاهش محصولات کشاورزی در استان نبوده ایم، بلکه تولیدات کشاورزی افزایش هم داشته است.

وی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه موضوع آب مهمترین چالش استان طی سال های آینده خواهد بود، تصریح کرد: تا سال 1402 وضعیت سر به سر را در بحث تامین آب استان داریم ولی من یقین دارم که اگر مسئولان نیم نگاه جدی به موضوع استفاده بهینه از منابع داشته باشند، کمک بسیار زیادی در نگهداشت این منابع خواهند کرد.

صادقی در ادامه سخنان خود به سیاست های محوری دولت دوازدهم نیز اشاره کرد و گفت: بحث محیط زیست و توجه به آلایندگی ها و حفظ منابع طبیعی از اولویت های دولت است که تمام مسئولان باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.