رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد

آماده باش جهاد کشاورزی قم با آغاز فصل برداشت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم از آماده باش کامل این سازمان و سایر نهادهای مرتبط برای تسهیل در روند برداشت کلزا و غلات در استان خبر داد.

محمد رضا طلایی در جلسه ستاد برداشت کلزا و غلات استان که در سالن شهید علیمحمدی سازمان جهاد کشاورزی استان قم برگزار شد، اظهار داشت: امسال بر اساس تاکیدات وزیر جهاد کشاورزی تمام ظرفیت و امکانات را برای تسهیل خرید کلزا و غلات به کار خواهیم بست از نهادهای عضو این ستاد درخواست داریم که ما را در رسیدن به این هدف یاری نمایند.

وی افزود: با توجه به شرایط خاص اقلیمی امسال کشاورزان استان قم با یک شرایط بسیار سختی نسبت به تولید محصول اقدام نموده اند و بر همین اساس تلاش داریم با همکاری سایر نهادها و همچنین تشکل ها و تعاونی های کشاورزی در بحث برداشت و خرید محصول تا حدامکان شرایط را برای کشاورزان تسهیل نمائیم.

طلایی با تاکید بر اینکه باید در خرید محصولات رضایت کشاورزان را اولویت قرار دهیم، بیان داشت: به حداقل رساندن بروکراسی اداری که منجر به کاهش تردد کشاورزان به شهر می شود می تواند در رضایتمندی کشاورزان نقش بسیار اساسی داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه سخنان خود به شرایط خاص استان قم در بحث برداشت کلزا و غلات اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه استان قم در بخش مرکزی اولین استانی است که نسبت به برداشت محصول کلزا و غلات اقدام می نماید، دارای شرایط خاصی است که این شرایط وظیفه تمام مدیران و مسئولان بخش کشاورزی و سایر نهادهای مرتبط در این موضوع را دوچندان می کند.

وی با تاکید بر اقدامات ترویجی در فصل برداشت محصول، خاطر نشان کرد: امسال اکیپ های نظارتی در سطح مزارع برای کاهش ریزش محصول افزایش یافته است، اما هرچقدر این نیروها را افزایش دهیم باز هم نمی توانیم بر تمام مزارع نظارت داشته باشیم، لذا اقدامات ترویجی و آگاه سازی بهره برداران بهترین راه برای جلوگیری از ریزش بیش از حد محصول خواهد بود.

طلایی با تاکید بر اینکه در خصوص تامین سوخت کمباین ها مشکلی نداریم، اضافه کرد: برای جلوگیری از ترددهای غیر ضرور کشاورزان به شهر این آمادگی را داریم که در شرکت نفت یک نماینده مستقر کنیم تا سوخت رسانی به کمباین ها راحت تر انجام شود.

وی در ادامه سخنان خود با توجه به شرایط خاص پیش آمده در کشور و استان در خصوص خرید تضمینی و توافقی محصول گندم و جو، توصیه هایی را به اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان، شرکت پشتیبانی امور دام و تعاونی های تولید نمود.

طلایی بیان داشت: در خصوص خرید بذور مادری و پرورشی نیز باید دقت لازم صورت پذیرد تا بتوانیم بذر مورد نیاز خود را برای سال زراعی آینده تامین نمائیم.

گفتنی است در این جلسه خانی مدیر شعب بانک کشاورزی استان قم، رادمنش مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان و نمایندگان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و راهور ناجا و ... حضور داشتند.