فرمانده سپاه علی ابن ابیطالب (ع):

جهاد کشاورزی یکی از فرماندهان میدان جنگ اقتصادی است

رئیس و مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان قم به مناسبت ولادت حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار با سردار غلامرضا احمدی فرمانده سپاه علی ابن ابیطالب (ع) استان قم دیدار کردند.

فرمانده سپاه علی ابن ابیطالب (ع) قم در این دیدار با اشاره به اینکه نامگذاری سال های متمادی از سوی مقام معظم رهبری با محوریت مباحث اقتصادی، حساسیت این موضوع را نشان می دهد، گفت: امروز جهاد کشاورزی به عنوان یکی از فرماندهان میدان جنگ اقتصادی نقش بسیار موثری در شکست دشمنان نظام دارد.

سردار غلامرضا احمدی اظهار داشت: به فرموده مقام معظم رهبری، اقتصاد آخرین تیر ترکش دشمن در مبارزه با جمهوری اسلامی است که اگر از این میدان هم عبور کنیم، امید آنان از ما قطع خواهد شد.

وی خطاب به مسئولان بخش کشاورزی قم افزود: در میدان جنگ اقتصادی شما فرمانده میدان هستید و مجموعه سپاه نیز آماده همکاری برای پیروزی در این میدان است.

وی با تاکید بر اینکه سنگرسازان بی سنگر سبقه جهادی در میدان دفاع از نظام دارند، خاطر نشان کرد: رسالت و پیام شهیدان بر گردن همرزمان خود این است که نگذارند چراغ راه آنان خاموش شود.

سردار احمدی ادامه داد: امروز محور فعالیت های ما گفتمان سازی و کار فرهنگی است و این فرصت بسیار مناسبی است که در اختیار مجموعه جهاد قرار دارد تا بتواند نسبت به فرهنگ سازی در راستای اصلاح الگوی مصرف اقدام نماید.

فرمانده سپاه استان گفت: امیدواریم روزی فرا برسد که در بخش کشاورزی هم به نقطه اتکایی برسیم تا چشم طمع دشمنان از این خاک مقدس برداشته شود.

وی با بیان این مطلب که اگر به حال عرصه اقتصاد و خودکفایی فکری نکنیم ما را به زانور در خواهد آورد، بیان داشت: عرصه اقتصاد عرصه سرنوشت سازی برای نظام است و مجموعه سپاه آمادگی کامل دارد تا در این راستا از تمام توان خود استفاده نماید.

سردار احمدی با تاکید بر ضرورت رعایت الگوی مصرف در جامعه، خاطر نشان کرد: اگر در تولید به نقطه خوبی برسیم ولی نتوانیم مصرف را مدیریت کنیم، کار بزرگی انجام نداده ایم، لذا باید همزمان این دو بال تقویت شود.

 

بخش کشاورزی قم سال سختی را پشت سر گذاشت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیز در این دیدار ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و سالروز ولادت امام حسین (ع) و روز پاسدار، اظهار داشت: در سال 96 مجموعه بخش کشاورزی قم سال سختی را پشت سر گذاشت.

محمد رضا طلایی اظهار داشت: هزار هکتار باغات گردو، 3 هزار و 500 هکتار باغات انار و کل باغات زیتون استان به دلیل سرمازدگی کف بر شد و از بین رفت.

وی افزود: متاسفانه شیوع آنفلوانزای مرغی در استان قم خسارت های سنگینی را به مرغداران وارد کرد و تولیدات این بخش را تحت الشعاع قرار داد، همچنین شیوع تب برفکی نیز موجب بروز خسارت هایی به دامداران استان شد.

وی در ادامه سخنان خود به ارائه تسهیلات 6 درصدی برای اشتغال روستائیان اشاره کرد و گفت: تسهیلات ارزان قیمت که برای ایجاد اشتغال در حاشیه روستاها در نظر گرفته شد، کمک بسیار زیادی در راستای ایجاد اشتغال در روستاها و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهر می نماید.

طلایی با تاکید بر ضرورت رعایت الگوی مصرف در کشور، تصریح کرد: به رغم توفیقاتی که در تولید محصولات کشاورزی و استراتژیک داشته ایم، اگر نتوانیم الگوی مصرف و ضایعات را کنترل کنیم، باز هم به مشکل خواهیم خورد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استان قم کمتر از نیم درصد اراضی کشور را در اختیار داشته ولی بالای 4/6 درصد تولیدات کشاورزی کشور را دارد که این تنها با همت و تلاش کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی محقق شده است.

وی به اقدامات صورت گرفته در راستای بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی قم اشاره کرد و گفت: در سال 92 کل اعتبارات ما در بخش آب حدود یک میلیارد تومان بود که امسال این رقم به 40 میلیارد تومان رسیده است.

طلایی با اشاره به اینکه در سال 92 در حدود 150 هکتار از اراضی کشاورزی استان سیستم های آبیاری نوین را اجرا کردیم، خاطر نشان کرد: در حال حاضر سالانه 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار می گیرد و در این راستا استان قم در کشور رتبه سوم را داراست.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 40 درصد از اراضی کشاورزی قم تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار گرفته اند، گفت: اگر این روند ادامه پیدا کند طی 4 سال آینده سیستم های نوین آبیاری در تمام اراضی کشاورزی که شرایط لازم را داشته باشند، اجرا خواهد شد.

طلایی اضافه کرد: طی سه سال گذشته بیش از 15 درصد سطح زیر کشت را کاهش دادیم در حالیکه تولیدات بخش کشاورزی افزایش پیدا کرده و به درآمد کشاورزان لطمه ای وارد نشده است.

 

آشنا سازی نسل جوان با فرهنگ جهادی

جانشین حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیز در این دیدار ضمن تبریک روز پاسدار، گفت: مجموعه جهاد کشاورزی یک نهاد انقلابی است که با فرمان امام پا گرفته است و به موازات کار در بخش تخصصی کشاورزی، ترویج ارزش های اسلامی، روحیه جهادی و بسیجی هم در بدنه جهاد جریان دارد.

حجت الاسلام سید محمود موسوی اظهار داشت: آشناسازی نسل جوان با فرهنگ جهادی از جمله سیاست های نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی است و در همین راستا جوانان تحصیل کرده ای که وارد بدنه جهاد می شوند، با فرهنگ جهادی و ایثار و شهادت آشنا می شوند.

وی تصریح کرد: برگزاری یادواره شهدای سنگر ساز بی سنگر، همایش های فرهنگی و غیره از جمله مقوله هایی هستند که در انتقال فرهنگ جهادی نقش بسیار موثری دارند و در جهاد کشاورزی قم در حال اجرا است.