مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی در امور زنان خبر داد

تشکیل 19 صندوق اعتباری خرد زنان روستایی در استان قم

مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی در امور زنان از تشکیل 19 صندوق خرد اعتباری زنان روستایی در استان قم خبر داد.

خدیجه نورایی که در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی ارکان صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی در سازمان جهاد کشاورزی استان قم سخن می گفت، اظهار داشت: صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی، تشکل های محلی هستند که برای توانمندسازی زنان روستایی تشکیل می شوند.

وی افزود: این صندوق ها به عنوان واحدهای اعتباری هستند که با سرمایه های خرد زنان روستایی تشکیل شده و اداره صندوق ها نیز بر عهده اعضای آن است و جهاد کشاورزی برنامه های آموزشی لازم را برای ارکان و اعضای هیئت مدیره این صندوق ها برگزار می نماید.

مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم اضافه کرد: امسال 19 صندوق اعتباری خرد زنان روستایی در استان قم تشکیل شده که شاهد برگزاری کارگاه آموزشی ارکان و اعضای هیئت مدیره این صندوق ها در سازمان جهاد کشاورزی قم هستیم.

وی تصریح کرد: اعضای هیئت مدیره و ارکان صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی برای آشنایی با وظایف و نحوه اداره صندوق در کلاس های آموزشی که توسط مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان قم و به صورت مستمر برگزار می شود، شرکت می کنند.

نورایی در تشریح وظایف و نحوه عملکرد صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی، گفت: صندوق های اعتباری با سهام ماهیانه زنان روستایی عضو این صندوق ها تشکیل می شود به طوری که میزان سهام افراد مشخص است و هر زن روستایی که در این صندوق ها عضو می شود به صورت ماهیانه سهامی را پرداخت می نماید و بعد از 6 ماه که سرمایه صندوق به یک مبلغ قابل توجهی رسید، می توانند از بانک های عامل که در حال حاضر بانک توسعه تعاون است، وام قرض الحسنه دریافت نمایند.

وی با بیان این مطلب که بعد از دریافت وام از بانک عامل، صندوق بعد از 6 ماه برای ایجاد مشاغل کوچک خانگی اقدام به وام دهی به اعضا می نماید، بیان داشت: طی این 6 ماه اعضای صندوق به گروه های کاری و مهارتی تقسیم بندی شده و ضمانت وام های دریافتی اعضای نیز به صورت گروهی است و لازم به ارائه چک و سفته نمی باشد، یعنی زنان روستایی برای دریافت تسهیلات آسان عضو این صندوق ها می شود.

مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در امور زنان در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: در حال حاضر 4 صندوق اعتباری خرد زنان روستایی در بخش های خلجستان و کهک مشغول به فعالیت هستند و 19 صندوق نیز در سال جاری تشکیل شده است.