معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد

خسارت هنگفت به بخش کشاورزی در سرمای فروردین ماه

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: سرمای غیرقابل پیش بینی فروردین ماه خسارت هنگفتی را به بخش کشاورزی وارد کرد.

محمد علی طهماسبی در حاشیه بازدید از مراحل برداشت گل محمدی در منطقه جعفریه و باغات پسته و مزارع کشت گیاهان دارویی استان، اظهار داشت: کشور ایران یک ویترینی از تمام حوادث غیرمترقبه است که اولین بخشی که در این خسارت ها متضرر می شود، بخش کشاورزی است.

وی افزود: سرمای غیرقابل پیش بینی فروردین ماه امسال که در سطح وسیعی در بیش از 18 استان کشور رخ داد، باعث بروز خسارت های سنگینی به باغات و مزارع کشور شد به خصوص در مناطق سردسیری که درختان در حال رویش بودند.

وی بیان داشت: برای جلوگیری از حوادث غیر مترقبه، کشاورزان و دولت باید با هم وارد عمل شوند و تمهیداتی بیندیشند که از بروز خسارت تا حدامکان جلوگیری شود و در مرحله بعد خسارت های وارده به بهترین نحو جبران گردد.

طهماسبی با اشاره به اینکه برای پرداخت خسارت به کشاورزان دو مکانیزم وجود دارد، تصریح کرد: گزینه اول پرداخت خسارت از طریق بیمه است به این نحو که کشاورزانی که محصولات خود را بیمه کرده باشند بر اساس گزینه هایی که در بیمه نامه انتخاب کرده اند، به آنها خسارت پرداخت می شود.

وی با بیان این که مشکل اساسی در زمان بروز حوادث غیر مترقبه، پرداخت خسارت به کشاورزانی است که بیمه ندارند، گفت: در این زمینه نیز دولت سعی نموده با ارائه تسهیلات ارزان قیمت و یا استمهال وام های کشاورزان، بخشی از خسارت وارد به این افراد را پرداخت نماید.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی کشاورزی را یک فعال پرریسک دانست و افزود: متاسفانه بخش کشاورزی بیشترین تاثیرات را از تنش های اقلیمی و حوادث غیر مترقبه می بیند که وزارت جهاد و مجموعه دولت تلاش نموده تا حدامکان شرایط لازم را برای جبران این خسارت فراهم نماید.

 

تاثیرات منفی تنش های اقلیمی در بخش کشاورزی قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیز در در حاشیه بازدید معاون باغبانی وزیر از مراحل برداشت گل محمدی در منطقه جعفریه و باغات پسته و مزارع کشت گیاهان دارویی استان، با تاکید بر تاثیرات منفی تنش های اقلیمی در بخش کشاورزی قم، گفت: گرمای 30 درجه ای که در فروردین ماه امسال در استان قم حادث شد، متاسفانه خسارت های زیادی را به محصولات کشاورزی استان وارد کرد.

محمد رضا طلایی اظهار داشت: با توجه به اینکه محصولات کشاورزی به دوره کامل رشد نرسیده بودند، این گرمای شدید در کاهش عملکرد مزارع تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

وی افزود: همچنین سرمایه غیر قابل پیش بینی فروردین ماه که در برخی مناطق به حدود صفر درجه هم رسید، تاثیر بسیار زیادی در درختان سردسیری داشت و پیش بینی می شود 5 هزار هکتار از باغات سردسیری استان از 20 تا 90 درصد دچار سرمازدگی شده باشند.

وی خاطر نشان کرد: 44 هزار هکتار از محصول جو استان که در مرحله قلاف و دانه پر کردن بودند نیز دچار خسارت شدند و پیش بینی می شود حداقل 30 درصد در عملکرد محصول جو در استان قم نیز کاهش داشته باشیم.

طلایی گفت: در مجموع 50 هزار هکتار محصولات زراعی و باغی استان در سرمازدگی فروردین امسال دچار آسیب شدند که پیش بینی می شود حدود 112 میلیارد تومان خسارت به این دو بخش وارد شده باشد.

وی با اشاره به اینکه  میزان دقیق خسارت تا زمان برداشت محصول مشخص نمی شود، افزود: پرداخت خسارت به کشاورزان از دو طریق بیمه و تسهیلات بانکی انجام خواهد شد.