آیت الله نوری همدانی:

مشکلات کشاورزان را با نظارت و حمایت حل کنید

مرجع تقلید شعیان جهان گفت: در همه شهرهای کشورمان زمین‌های حاصل‌خیز و وجود دارد که باید با نظارت و حمایت از آن مشکل کشاورزان حل شود.

آیت‌الله نوری‌همدانی ظهر امروز در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی که در دفتر معظم‌له برگزار شد، اظهار داشت: توجه به ظرفیت‌های کشاورزی یکی از موضوعات بسیار مهمی است که باید از آن به بهترین نحو ممکن استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از برکات انقلاب اسلامی این است که می‌توانیم در نقاط مختلف کشور در راستای رفع مشکلات جامعه اقدام کنیم، افزود: مسلمانان زیادی در کشورهای اروپایی زندگی می‌کنند که تهیه گوشت و غذای حلال باید مورد توجه باشد و در این زمینه باید اقدامات مناسبی انجام شود، نظارت بر ذبح شرعی دام در کشورهای اروپایی باید مورد تاکید باشد.

وی خاطر نشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید به این موضوع توجه باشد که در همه کشورهای اروپایی نمایندگانی برای نظارت به ذبح شرعی و تهیه غذای حلال داشته باشد و این‌گونه نباشد که غذای غیر‌حلال توسط دشمنان در اختیار آن‌ها قرار بگیرد.

این مرجع تقلید شعیان در بخش دیگری از سخنان خود موضوع دیرکرد بانک‌ها و ربا را یکی از مسائل بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: اینکه پول‌های ربوی وجود داشته باشد سبب از بین رفتن نعمت‌های الهی می‌شود.

وی با اشاره به تبعات منفی دیرکرد بانک‌ها در جامعه افزود: چند سال است که می‌‌گوییم ربا و دیرکرد حرام است اما متاسفانه توجهی نمی‌شود همان گونه که نسبت به موضوع حجاب تاکید می‌کنیم اما گوش شنوایی وجود ندارد.

وزارت جهاد کشاورزی 80 هزار کارمند دارد

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی نیز در این دیدار اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی دارای 80 هزار کارمند است و سازمان‌های وابسته به این وزارت خانه هرکدام به اندازه یک وزارت خانه هستند که در کل کشور شعبه دارند.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید‌رضا تقوی اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی متولی خوراک و تغذیه جامعه است و 95 درصد از نیازهای روزانه مردم را این وزارت خانه تولید می‌کند، 40 میلیون تن در سال گندم تولید و بخشی از آن نیز صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: وزارت کشاورزی تغذیه را از مسیر کشت و بذر و نهال و همچنین دام سالم به بازار عرضه می‌کند، این وزارت خانه بیش از 4500 عضو هیئت علمی دارد که در راستای رفع مشکلات کشور فعالیت می‌کنند.

تقوی با تاکید بر لزوم توجه به اقتصاد مقاومتی گفت: وزارت کشاورزی در یک معنا وزارت طبیعت است و همواره با زمین و آب و خاک سر و کار دارد، کار ما در وزارت جهاد کشاورزی فرهنگ‌سازی است و در این زمینه باید اقتصاد مقاومتی که مدنظر مقام معظم رهبری است مورد تاکید باشد.

وی افزود: وزارت جهاد کشاروزی در زمینه اقتصاد مقاومتی نقش نخست و مهمی را ایفا می‌کند و این موضوع را گفته‌ایم که هرطرح اقتصادی در وزارت جهاد کشاورزی پیوست فرهنگی داشته باشد. باید فرهنگ اسلام و اهل بیت (ع) در زمینه طبیعت مورد توجه باشد، جامعه اگر می خواهد روح لطیف داشته باشد باید به طبیعت توجه ویژه ای داشته باشد.

تقوی با بیان اینکه نظارت بر غذای حلال یکی از مسئولیت‌های وزارت جهاد کشاورزی است، خاطرنشان کرد: در این زمینه از ظرفیت و توانمندی‌های طلاب فاضل که دوره و آموزش دیدند استفاده می‌شود و آن‌ها به کشتارگاه‌ها اعزام می‌شوند تا به ذبح شرعی نظارت داشته باشند.