رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

دولت60 میلیارد تومان برای بهینه سازی آب در بخش کشاورزی قم هزینه کرده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: طی 4 سال گذشته دولت حدود 60 میلیارد تومان برای بهینه سازی آب در بخش کشاورزی قم هزینه کرده است.

محمد رضا طلایی در حاشیه بازدید از طرح های بهینه سازی مصرف آب در منطقه طغرود اظهار داشت: بر اساس نظر کارشناسان در بخش کشاورزی حدود 60 درصد قبل از اینکه به مصرف گیاه برسد، هدر می رود.

وی افزود: با توجه به عقب ماندگی هایی که استان قم در گذشته در زمینه اجرای سیستم های نوین آبیاری نوین داشت، سیاست ما بر این قرار گرفت تا بتوانیم در این راستا اقدامات موثری را انجام دهیم.

وی بیان داشت: طی 4 سال گذشته با توجه به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به بخش آب، اقدامات بسیار خوبی در زمینه بهینه سازی مصرف آب و اجرای سیستم های نوین آبیاری در بخش کشاورزی استان قم انجام شد.

طلایی گفت: دولت 85 درصد از هزینه های اجرای سیستم های نوین آبیاری در بخش کشاورزی را به صورت بلاعوض پرداخت می کند که در همین راستا طی 4 سال گذشته حدود 60 میلیارد تومان توسط دولت در قم هزینه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم خاطر نشان کرد: طی 4 سال گذشته بیش از 11 هزار هکتار از اراضی کشاورزی قم تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار گرفت و در همین زمینه استان قم در کشور رتبه سوم را به دست آورد.

وی با اشاره به اینکه روش های اجرای سیستم های نوین آبیاری در استان قم نیز بسیار حائز اهمیت است، افزود: در منطقه جعفرآباد طی 4 سال گذشته بیش از 2 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری تیپ و میکرو قرار گرفت که یک روش جدیدی در کشور است.

طلایی خاطر نشان کرد: با اجرای سیستم های آبیاری نوین تیپ و میکرو در همین دشت حداقل 50 درصد در مصرف آب صرفه جویی شده که رقم بسیار قابل توجهی است.

وی یبان داشت: اصلاح الگوی کشت و توسعه کشت های گلخانه ای نیز در راستای بهینه سازی مصرف آب در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان قم بوده که در این زمینه نیز توفیقات قابل توجهی داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم خاطر نشان کرد: در مجموع با اجرای روش های مختلف بهینه سازی مصرف آب طی چند سال گذشته حدود 150 میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی قم صرفه جویی در مصرف آب صورت گرفته که کار بسیار بزرگی است.

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان استان قم مصمم به اجرای سیستم های نوین آبیاری در مزارع خود هستند، گفت: سیاست ما این است که طی 4 سال آینده اراضی در استان قم نداشته باشیم که شرایط استفاده از این سیستم ها را داشته باشند و سیستم های نوین آبیاری در آنها اجرا نشده باشد.

وی بیان داشت: با تلاش های نمایندگان قم در مجلس شورای اسلامی، استاندار و مجموعه مدیران جهاد کشاورزی قم، هیچ گونه بدهی به کشاورزان بابت اجرای سیستم های نوین آبیاری در مزارع و باغات نداریم و کشاورزان با خیال آسوده می توانند نسبت به اجرای این سیستم ها اقدام نمایند.