رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان:

50 میلیارد تومان خسارت به بخش طیور قم پرداخت شد

رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان قم گفت: در سال گذشته 50 میلیارد تومان خسارت به بخش طیور قم پرداخت شد.

مسعود ظفری در جلسه کارگروه خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات کشاورزی که با حضور معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور در سالن شهید علیمحمدی سازمان جهاد کشاورزی استان قم برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان قم و پرداخت خسارت به بخش طیور، تمام توان و بضاعت مالی صندوق کشاورزی استان را به خود اختصاص داد.

وی با اشاره به اینکه طی سال های اخیر واحدهای مرغداری استان چند مرحله درگیر بیماری آنفلوانزا شدند، افزود: طی این مدت به 126 واحد مرغداری و بالغ 7 میلیون قطعه مرغ خدمات بیمه ای ارائه شد و در همین راستا 50 میلیارد تومان خسارت به بخش طیور تخم گذار استان پرداخت شد.

ظفری تصریح کرد: با توجه به محدودیت های تامین منابع مالی در صندوق بیمه کشاورزی پرداخت چنین خسارت سنگینی به واقع کار دشواری بود و این در حالیست که این صندوق به تعهدات دیگری هم پایبند است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در استان قم از 165 محصولی کشاورزی موجود در کل کشور، 45 محصول را تحت پوشش داریم و برای حمایت مالی از باغداران و زارعینی که طی سال های اخیر با مبتلا به خشکسالی، یخبندان، سرمازدگی و ... شدند نیز قالب موارد خسارت زا را به صورت یک پکیج داریم.

وی بیان داشت: صندوق بیمه طی سال گذشته در کل کشور تقریبا 1400 میلیارد تومان خسارت پرداخت کرده که از یک هزار و 156 میلیارد اعتبار اختصاص داده شده، فراتر رفته و به همین جهت برخی از بدهی های روی دست بیمه مانده است.

رئیس صندوق بیبمه کشاورزی استان ادامه داد: در کل کشور 95 درصد کل خسارت بهره برداران بخش کشاورزی پرداخت شده و تنها 5 درصد تعهدات باقی مانده که با توجه به شرایط موجود عملکرد خوبی را صندوق داشته است.

وی گفت: در سال گذشته 300 میلیارد تومان خسارت آنفلوانزا به مرغداران پرداخت شد که 55 میلیارد تومان آن در استان قم بوده و این نشان می دهد که تراکم واحدهای مرغداری در استان قم بسیار بالاست.