معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان:

آنفلوانزا 90 درصد واحدهای مرغداری قم را درگیر کرد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان 90 درصد واحدهای مرغداری استان قم را درگیر کرد.

حسین علی بیگی اظهار داشت: استان قم به واسطه موقعیت جغرافیایی که از گذشته تا کنون داشته در زمینه پرورش دام و طیور فعال بوده و به عنوان یک قطب در کشور مطرح است.

وی افزود: میدان دامی که در استان قم وجود دارد در کشور منحصر به فرد است و همین مسئله باعث می شود که تبادل دامی زیادی در استان داشته باشیم و از 27 استان کشور دام به شهر قم وارد می شود و از این شهر به 24 استان صادر می گردد.

وی با اشاره به اینکه بر همین اساس جدیدترین سویه های بیماری دامی کشور در میدان دام قم مشاهده می شود، بیان داشت: به دلیل عدم وجود کنترل در تردد دام در سطح کشور، متاسفانه این مشکل گریبان قم را گرفته و جدیدترین سویه های بیماری تب برفکی بالاترین خسارت را به دامدار قمی می زند.

علی بیگی در بخش دیگری از سخنان خود به بیماری آنفلوانزای مرغی نیز اشاره کردو گفت: بیماری آنفلوانزا در سال گذشته 90 درصد مرغداری های قم را درگیر کرد و باعث بروز خسارت سنگینی به این بخش گردید.

وی افزود: استان قم در زمینه تولید تخم مرغ رتبه ششم کشور را دارد ولی به دلیل شیوع آنفلوانزا 90 درصد واحد طیور تخم گذار حذف شدند و بعد از گذشت 3 ماه که از درگیری گذشته، هنوز به دلیل نگرانی از بروز مجدد بیماری، فعال نشده اند.

وی اضافه کرد: برای جلوگیری از افزایش قیمت گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ باید از دامداران و مرغداران حمایت کنیم و با رفع مشکلات پیش روی تولید، رونق را به این بخش بازگردانیم.