با حضور معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد

اولین جلسه ستاد توسعه شهرک های کشاورزی در استانداری قم

اولین جلسه ستاد توسعه شهرک های کشاورزی استان قم با حضور معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در سالن جلسات معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم برگزار شد.

 ایجاد فضاهای گلخانه ای تاثیر به سزایی در مدیریت منابع آبی دارد

معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه گفت: ایجاد فضاهای گلخانه ای تاثیر به سزایی در مدیریت منابع آبی دارد.

سید رحمت ‌الله پریچهراظهار داشت: استان قم با توجه به این که مشکل آب جدی دارد می تواند از این روش در تولید محصول های کشوری استفاده کند که بسیار تعیین کننده است.

وی اضافه کرد: باید برنامه ریزی های لازم برای تولید محصول های کشاورزی در فضای گلخانه ای صورت گیرد و از سیستم سنتی فضای باز به سیستم فضای گلخانه ای حرکت کرد.

وی با اشاره به این که شرکت شهرک های کشاورزی نیاز به همکاری مسئولان دارد گفت: با توجه به این که این شرکت نوپا است نیازمند رسیدگی مسئولان و حضور در جلسه های مختلف کارشناسی داریم.

پریچهر گفت: شهرک های خصوصی در تولید محصول های کشاورزی باید در استان قم ایجاد شود تا ضمن ایجاد اشتغال موثر زنجیره تولیدی خوبی به همراه داشته باشد.

وی بر اختصاص پساب برای تولید گل های زینتی تاکید کرد و گفت: این امرنیازمند همکاری دستگاه های مربوطه از جمله شرکت آب و فاضلاب و آب منطقه ای استان را دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برنامه ریزی شده است تا چشم انداز 1404، 48 هزار هکتار فضای گلخانه ای در جهت مدیریت منابع در کشور ایجاد شود.

وی افزود: درحال حاضر 400 هزار هکتار فضای باز به زیرکشت صیفی در سراسر کشور اختصاص یافته است که طبق پیش بینی های صورت گرفته با ایجاد فضاهای گلخانه ای، تولیدهای محصول های کشاورزی در فضای گلخانه ای معادل با فضای باز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 12 هزار و 700 هکتار فضای گلخانه ای در کشور وجود دارد ، تصریح کرد: تولید محصول های کشاورزی در فضای گلخانه ای 10 الی 15 برابر نسبت به فضای باز بیشتر است.

 

 

مشکلات شهرک های کشاورزی مرتفع شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم نیز در این جلسه از تشکیل کمیته هایی برای پیگیری شهرک های کشاورزی خبر داد و گفت: کارهای مفیدی در این شهرک ها در تولید محصولات کشاورزی صورت گرفته است که باید مشکلات آن مرتفع شود.

مهرداد غضنفری اظهار داشت: صنفی نگری و بخشی نگری در ارتقای تولید و ایجاد اشتغال در بخش های مختلف کشاورزی و صنعتی کنار گذاشته شود.

وی بیان داشت: حوزه آب، مسئول تامین منابع آبی و مدیریت بهینه آب برای همه بخش های استان است و هیچ تقابلی با بخش خاصی ندارد.

وی افزود: در استان قم مشکل آب وجود دارد از این رو باید از ظرفیت های بخش خصوصی که دارای زمین و آب هستند در راستای ایجاد زیرساخت و راه اندازی مجتمع های گلخانه ای بهره برد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم ادامه داد: باید منابع آبی بدون استفاده در بخش های دیگر خریداری و زیرساخت ها تجهیز شود و به تولیدکنندگان واقعی آن واگذار شود تا ایجاد اشتغال پایدار در استان صورت گیرد.

وی با بیان این که در طرح ها، نگاه باید تولید محور باشد گفت: در صورتی که طرح های جامع با استفاده از ظرفیت های موجود ارائه شود به صورت قطع شاهد افزایش محصولات تولیدی در استان خواهیم بود.

غضنفری اضافه کرد: دستگاه ها باید همکاری های لازم را با بخش های استان انجام دهند و به مسائل بخش خصوصی رسیدگی کنند.

وی ابراز داشت: همه بخش ها از جمله کشاورزی و صنعتی به تناسب نقشی که در توسعه استان دارند باید از تخصیص منابع بهره مند شوند که در این حوزه نقش مدیران مربوطه در دریافت اعتبارهای ملی موثر است.

وی از تشکیل کمیته هایی برای پیگیری شهرک های کشاورزی خبر داد و گفت: کارهای مفیدی در این شهرک ها در تولید محصولات کشاورزی صورت گرفته است که باید مشکلات آن مرتفع شود.

غضنفری افزود: شرکت شهرک های کشاورزی در سطح کشوری و استانی با کمک دولت در تامین زیرساخت ها نقش دارد و در مرحله بعد شهرک ها و مجتمع ها به بخش خصوصی برای غنی سازی محصول های کشاورزی واگذار می شود.

وی به کیفی سازی و ارگانیک ساختن محصول های کشاورزی تاکید کرد و گفت: باید به سمت تولید محصول سالم حرکت کرد و استفاده از کود و سم در حد درست و مناسب صورت بگیرد.

وی افزود: کنترل روند سم پاشی و سالم سازی محصول های کشاورزی در مجتمع های گلخانه ای کشاورزی به خوبی صورت می گیرد.

غضنفری گفت: مسئولان مربوطه از جمله سازمان جهاد کشاورزی گواهی سلامت برای محصول های کشاورزی دارای شرایط لازم، صادر کنند تا مردم با اعتماد از محصول ها بهره مند شوند.

 

وجود 3 شهرک گلخانه ای در استان قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیز در این جلسه گفت: استان قم نخستین استانی بود که در سال 1380 شهرک گلخانه ای کوثر را ایجاد کرد و پس از آن دو شهرک دیگر گلخانه ای در استان ایجاد شد.

محمد رضا طلایی با اشاره به وضعیت شرکت شهرک‌های کشاورزی اظهار کرد: این شرکت‌ در مدت زمانی که تشکیل شده، اقدامات زیادی را در زمینه توسعه انجام داده است.

وی ادامه داد: استان قم نخستین استانی بود که در سال 1380 شهرک گلخانه ای کوثر را ایجاد کرد، پس از آن دو شهرک گلخانه ای دیگر در استان ایجاد شد، همچنین پنج شهرک دامی در استان قم داریم و این شهرک‌ها ظرفیت خوبی را در زمینه دامداری در استان ایجاد کردند.

طلایی شهرک‌های کشاورزی را دارای جایگاه قانونی دانست و تصریح کرد: در استان برای توسعه این شهرک‌ها مشکلی نداریم، در خصوص زمین هیچ محدودیتی نیست، اما در زمینه آب محدودیت داریم و تنها راه برای تامین آب شهرک‌های کشاورزی، خرید چاه‌های کشاورزی است.

وی ادامه داد: شرکت شهرک‌های کشاورزی زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی است و این شرکت مجموعه ای از مجتمع‌های گلخانه ای، دامی و شیلاتی است و شعب استانی شرکت شهرک‌های کشاورزی از سال 94 تاسیس شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم افزود: به دلیل عدم امکان افزایش سطوح زیرکشت و محدودیت منابع آب و افزایش جمعیت و نیاز روزافزون به مواد غذایی، ایجاد شهرک‌های کشاورزی دارای اهمیت است.

طلایی با اشاره به اقدامات در دست اجرای شرکت شهرک‌های کشاورزی استان قم اظهار کرد: از جمله اقدامات در دستور کار این شرکت، پیگیری سه مورد سرمایه گذاری در بخش احداث شهرک‌های گلخانه ای خصوصی با ظرفیت 150 هکتار است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌کنیم که تا پایان سال یک شهرک کشاورزی خصوصی در استان قم ایجاد کنیم، بیان داشت: البته در زمینه شرکت شهرک‌های کشاورزی در استان با مشکل گرانی قیمت آب در قم و عدم توجیه اقتصادی اولیه در راه اندازی شهرک‌های گلخانه ای مواجه هستیم.

طلایی با اشاره به مشکلات موجود در زمینه روند ایجاد و توسعه شهرک‌های کشاورزی در استان قم اظهار کرد: عدم پاسخ به موقع و زود هنگام ادارات و سازمان‌ها و اطاله آن موجب اتلاف فرصت‌های پیش رو شده است، همچنین وجود کمیته‌ها، کمیسیون‌ها و کارگروه‌های متعدد، بیشترین اتلاف وقت را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: با اداره کل حفاظت محیط زیست ساز و کاری داریم تا مجوز یک ساله برای گلخانه‌های استان قم بدون استعلام از این اداره کل صادر شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در پایان خاطرنشان کرد: به دنبال ایجاد شهرک ماهی‌های تزئینی و ماهی‌ تیلاپیلا در استان هستیم.

15 سرمایه گذار اقدام به دریافت مجوز شهرک های کشاورزی کرده اند

مدیرشرکت شهرک های کشاورزی قم نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: این شرکت

در سال 89 از سوی وزارت جهاد کشاورزی تشکیل و شعبه های استانی از سال 94 فعال شد.

حسین حاجی رحیمی افزود: ایجاد شهرک های کشاورزی برای استفاده بهینه از منابع آب، خاک، انرژی، انتقال دانش و فناوری در تولیدات کشاورزی و تسهیل در صدور مجوزهای لازم شکل گرفت تا با ایجاد فضاهای گلخانه ای افزایش تولیدهای کشاورزی را به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به این که 15 سرمایه گذار اقدام به دریافت مجوز شهرک های کشاورزی کرده اند گفت: از این تعداد سه مورد به مرحله استعلام گیری رسیده است و تا پایان سال یک شهرک خصوصی در استان راه اندازی خواهیم کرد.

مدیرشرکت شهرک های کشاورزی قم افزود: در این استان سه مجتمع گلخانه ای با مشکل های مختلف از جمله کم آبی و حقوقی مواجه هستند که این امر باعث ترس سایر سرمایه گذاران شده است چراکه خرید آب با تانکر برای مجتمع های گلخانه ای توجیه اقتصادی ندارد و نیازمند برنامه ریزی فنی و تخصصی است.

حاجی رحیمی ادامه داد: آب سرمایه ملی است و باید برنامه ریزی صورت بگیرد تا کشاورزی را به صورت متراکم و پیشرفته در راستای جلوگیری از مصرف آب از فضای باز به سمت فضاهای گلخانه ای سوق داد.

وی به مشکلات موجود در روند توسعه شهرک های کشاورزی پرداخت و گفت: مشکلات و مسائل مربوط به تخصیص آب، گرانی قیمت آب، نیاز به صرف اعتبار و اجرای راهکارهای آموزشی برای نشان دادن سیستم های جدید به کشاورزان، پاسخگو نبودن زودهنگام سازمان ها مربوطه به سرمایه گذاران از جمله موانع است.

وی خاطر نشان کرد: به دنبال جمع آوری اطلاعات و شناسایی نقاط ضعف و قوت در مجتمع های تولیدی به ویژه مجتمع های گلخانه ای و تشکیل جلسه با سرمایه ذاران در خصوص احداث شهرک ها و تخصیص منابع آبی هستیم.