رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد

اجرای 11 پروژه اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از ابلاغ و اجرای 11 پروژه اقتصاد مقاومتی برخی بخش کشاورزی قم در سال 95 خبر داد.

محمد رضا طلایی اظهار داشت: در سال 95، 11 طرح کشاورزی به سازمان ابلاغ شد که مدت اجرای پنج طرح یک ساله بوده و به اتمام رسیده و 6 طرح نیز سه ساله است و همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه فرآوری تختم مرغ پاستوریزه از جمله پروژه اقتصاد مقاومتی است، افزود: در ۶ ماه اول سال افزایش تولید تخم مرغ بسیار بالا بود و بازار کشش نداشت و بر همین اساس رایزنی‌هایی برای ورود بخش خصوصی به این بخش انجام دادیم که در نهایت سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد تومانی د ر این زمینه انجام گرفت.

وی با اشاره به اینکه در این پروژه سرمایه‌گذاری ارزی هم صورت گرفت، بیان داشت: این پروژه در حال حاضر ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با استقرار دستگاه ها، به صورت کامل به بهره برداری خواهد رسید.

وی احداث سردخانه دو مداره با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی را از دیگر پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی دانست و تصریح کرد: این پروژه در راستای تکمیل زنجیره تولید طراحی شده که در کنار واحد پولت، واحد پرورش مرغ تخم گذار، واحد تکمیل زرده تخم مرغ و واحد بسته‌بندی قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به ایجاد بانک اطلاعاتی ساختار واحدهای مرغداری ها، ادامه داد: تکمیل ماشین ‌آلات مرغداری‌ها با هدف صادرات از دیگر برنامه های در دست اقدام سازمان جهاد کشاورزی استان قم است.

پرورش ماهی در گلخانه ها، توسعه گیاهان دارویی و احداث واحد کارخانه گلاب گیری و تولید اسانس از دیگر پروژه‌هایی بود که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم به آن اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته در بخش گلخانه در استان قم خوب عمل نشده، اضافه کرد: در حال حاضر پرونده متقاضیان برای احداث ۲۵ هکتار گلخانه در بانک ها تشکیل شده و طی سه سال گذشته توسعه ۱۰۰ درصدی گیاهان گلخانه ای را در استان قم شاهد هستیم.

طلایی با اشاره به پیگیری هشت پروژه اقتصاد مقاومتی در سال گذشته گفت: زنجیره پرورش بلدرچین که در حال ساخت و ساز است یکی از این پروژه‌ها بود.

وی با اشاره به قرار گرفتن پرورش ماهی های خاویاری در پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: سال گذشته ۱۲۰ کیلو خاویار صادر کردیم و بهترین خاویار کشور، خاویار قم بود که به فرانسه صادر شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: در سال گذشته تشکیل  ۱۵ صندوق خرد زنان روستایی در برنامه قرار داشت که با همت مجموعه سازمان، ۲۱ صندوق اعتباری خرد زنان روستایی تشکیل و به بهره برداری رسید.

وی افزود: بانک های عامل در سال گذشته ۳۹۲ میلیارد تومان تسهیلات به بخش کشاورزی پرداخت کردند که ۷۰ درصد مبلغ در دو سه ماه پایانی سال پرداخت شد.

وی تصریح کرد: پروژه‌هایی مانند تکمیل زنجیره تولید تخم مرغ، ایجاد بانک اطلاعاتی مرغداری‌ها، پرورش بلدرچین، پرورش ماهی خاویاری و تامین آب مجتمع دامشهر از جمله پروژه های سال ۹۷ در بخش کشاورزی هستند که به ستاد اقتصاد مقاومتی پیشنهاد شده است.