رئیس سازمان جهاد كشاورزي قم:

 48واحد مرغداري تخمگذاردر استان بهینه سازی شده است .

بهره برداري از ٧٦ طرح كشاورزي همزمان با هفته دولت 

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: 48 واحد مرغداري تخمگذار در استان قم مكانيزه شده است و وضعيت ساير واحدهاي مرغداري اصلاح مي شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي قم، محمدرضا طلايي روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وضعيت مرغداري هايي كه مشكلاتي براي اهالي روستا به وجود آورده است بايد اصلاح شود چرا كه تعطيلي واحد مرغداري كه مشكلات زيست محيطي ندارد درست نيست.

وي از بهره برداري يك واحد مرغداري خبر داد و گفت در هفته دولت یک واحد مرغداری بسیار پیشرفته و مجهز با ظرفیت تولید 50 هزار قطعه طیور و سرمایه گذاری 65 میلیارد ریالی در منطقه سیرو به بهره برداری خواهد رسید؛ این واحد در سطح  ملی جزء بهترین ها می باشد.

وي با اشاره به بهره برداري از ٧٦ طرح بخش كشاورزي گفت: اين تعداد طرح با اعتباری بالغ بر 456 میلیارد و 110 میلیون ریال و ایجاد اشتغال برای 644 تن به مناسبت هفته دولت در این استان افتتاح می شود.

وي ادامه داد:٣٩طرح در بخش آب و خاك، چهار طرح در بخش صنايع، سه طرح در بخش گياهي،١٩ طرح در بخش شيلات و ١١ طرح در بخش دام از محل اعتبارت ملي و استاني، تسهيلات بانكي و بخش خصوصي است.

وي با بيان اينكه در حال حاضر ٧٥٠ هزار تن توليدات كشاورزي در استان داريم گفت: نه تنها توسعه اي در بحث هاي زراعي نداشته ايم بلكه با كيفي سازي وکاهش  تغيير الگوي كشت موفق به افزايش توليدات شده ايم.

وي گفت: در الگوي كشت، باغ پسته از سه هزار هكتار به حدودا١٢ هزار هكتار رسيده است وجایگزین زمين هاي زير كشت گياهان پر آّب براز جمله يونجه كاسته شده است.

طلایی با تاكيد بر اين كه در بخشي از محصولات از جمله گندم به خودكفايي رسيده ايم گفت: با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی، توانسته ايم در تولید محصولات راهبردی تمام بذرهاي استان را توليد كنيم.

وی ادامه داد: امسال حدود ٢٥ هزار تن گندم توليد شده است اين در حالي است كه سال گذاشته حدود ١٧هزاز تن گندم توليد شده بود همچنين در حال حاضر 2هزار و 500 هکتار از سطح زیر کشت استان به تولید محصولات سالم باغی و زراعی اختصاص یافته است.

وي به جايگاه قم در تولید دام و طیور اشاره كرد و گفت: ٦٥درصد واحدهاي دامي استاني قم واحدهاي پرواري هستند.

وي بيان داشت: همچنين اصلاح نژاد دام سنگين در استان قم صورت گرفته است و اطلاعات ٢٢هزار و ٥٠٠دام ثبت شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان قم با بيان اينكه وضعيت دام ها مورد بررسي قرار مي گيرد گفت: در خصوص شیوع تب برفکی در مجتمع دام شهر 60 هزار دام استان با استفاده از واکسن های پیشرفته در مقابل این بیماری مقاوم شدند و اقدامات پیشگیرانه برای شیوع دوباره این بیماری انجام شده است.

وي به رشد ٣٦درصدي در خصوص ماهي هاي زينتي اشاره كرد و گفت: هم اکنون 10 گونه ماهی زینتی وارداتی در استان قم تولید می شود و این بخش با رشد 36 درصدی، درآمدزایی مطلوبی را برای سرمایه گذاران ایجاد کرده است.

وي با بيان اين كه صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی استان قم، ايجاد اشتغال كرده است بیان کرد: در سال های اخیر 50 مورد جواز تاسیس و 39 مورد پروانه بهره برداری به سرمایه گذاران این بخش داده شد که در نتیجه آن برای 945 تن فرصت اشتغال به وجود آمد.

وي از احياي رشته هاي قنات خبر داد و گفت: قم دارای 664 رشته قنات است كه در همين راستا در سال جاری 23 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی برای احیای قنات های استان درنظر گرفته شده است.

وي گفت: سال گذشته ١٤٥ قنات احيا شد و امسال ١٧٠ قنات ديگر در دستور كار قرار گرفته است.

وي با اشاره به سيستم آبياري نوين اشاره كرد و گفت: با برنامه ریزی های انجام شده سالانه سه هزار و 500 هکتار از زمین های کشاورزی استان قم به سیستم های آبیاری نوین که کاهش 50 درصدی مصرف آب را در پی دارد، مجهز می شوند.

وی گفت: مشکلات خشک‌سالی و پایین آمدن سطح آب‌های  زیرزمینی استان به نوع عملکرد استان‌های بالادست برمی‌گردد اما با تغییر الگویی کشت می توانیم با اجرای الگوی کشت و اجرای مباحث فنی این مشکل را حل و به سمت کشاورزی پایدار در استان حرکت کنیم .

طلایی به پيشرفت فيزيكي ساخت آزمایشگاه محصولات ارگانیک در استان قم پرداخت و گفت: اين ازمايشگاه ٦٠درصد پيشرفت دارد تا بتوانيم به ورود استان قم در بخش تولید محصولات ارگانیک در 3 حوزه تولید پسته،سبز‌یجات و صیفی جات و تغییر الگوی تولید كمك شاياني كنيم.