با حضور استاندار قم صورت گرفت:

بهره برداری از 76 پروژه بخش کشاورزی همزمان با هفته دولت

همزمان با هفته دولت، 76 پروژه بخش کشاورزی استان قم با اعتباری بالغ بر 456 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در این مراسم طی سخنانی با اشاره به اینکه فعالیت و عملکرد بخش کشاورزی در دولت تدبیر وامید مورد رضایت مقام معظم رهبری قرار گرفته است، گفت: تکلیفی که مقام معظم رهبری به مجموعه بخش کشاورزی داشته اند، خودکفایی در محصولات استراتژیک بوده که توفیقات خوبی را در این زمینه به دست آورده ایم.

مهندس محمد رضا طلایی افزود: ریاست محترم جمهوری برای سومین بار در مجلس شورای اسلامی در هنگام دفاع از وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که رشد اقتصادی کشور مدیون بخش کشاورزی است که این موضوع افتخاری برای بخش کشاورزی و کشاورزان است.

وی با تاکید بر اینکه افزایش اعتبارات ملی بخش کشاورزی در استان قم بی سابقه بوده است، بیان داشت: در دو سال و 6 ماه گذشته 8 هزار و 100 هکتار سیستم های آبیاری نوین در مزارع استان به بهره برداری رسیده و هزار و 700 هکتار نیز در دستور کار داریم.

طلایی ادامه داد: در یک برنامه 6 ساله باید 25 هزار هکتار سیستم های آبیاری نوین در قم اجرا شود و با این روند تا پایان دولت تدبیر و امید اراضی در قم نخواهیم داشت که شرایط اجرای سیستم های آبیاری نوین را داشته باشند و در آن اراضی این سیستم اجرا نشده باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ضمن تقدیر از مشارکت بسیار خوب کشاورزان در اجرای این طرح، خاطر نشان کرد: برای اجرای سیستم های نوین آبیاری دولت 85 درصد هزینه اجرای این سیستم را پرداخت می کند و مابقی سهم کشاورز است.

وی افزود: برای مجموعه سازمان جهاد کشاورزی این موضوع بسیار امیدبخش و خوشحال کننده است که کشاورزان به این فهم فنی رسیده اند که سیستم های آبیاری نوین برای مدیریت مزرعه ضروری است.

طلایی در ادامه سخنان خود به موضوع تغییر الگوی کشت نیز اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته در استان قم 180 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی نموده و 20 درصد نیز سطح زیر کشت را کاهش داده ایم، در حالیکه میزان تولید محصولات کشاورزی از 700 هزار تن به 750 هزار تن رسیده است.

وی همچنین به تولید محصول سالم در استان نیز اشاره کرد و گفت: با افتتاح آزمایشگاه مرجع تائید محصول سالم در استان قم در سال جاری تولید سه محصول پسته، صیفی و سبزیجات سالم را تحت یک برند خاص در دستور کار داریم. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه تکمیل زنجیره تولید را در بخش کشاورزی استان بسیار حائز اهمیت دانست و بیان داشت: زنجیره تولید در بخش کشاورزی کامل نیست و ضروری است که این زنجیره تکمیل شود و در همین راستا در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی با رویکرد تکمیل زنجیره تولید ورود پیدا کرده ایم.

 

صرفه جویی 180 میلیون متر مکعبی آب در بخش کشاورزی

استاندار قم نیز در بخشی از این مراسم طی سخنانی با اشاره به صرفه جویی 180 میلیون متر مکعبی آب در بخش کشاورزی قم، گفت: کاهش 180 میلیون متر مکعبی مصرف آّب در حالی در بخش کشاورزی استان قم رخ داده که میزان تولید نه تنها کاهش نداشته، بلکه با افزایش روبرو بوده است.

مهندس مهدی صادقی افزود: اقتصاد مقاومتی در این اقدام سازمان جهاد کشاورزی به عینه پیاده سازی شده و می تواند به عنوان یک الگو در سایر سطوح مدیریتی نیز مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی رئیس و مسئولان سازمان جهاد کشاورزی را از عناصر باتجربه، متخصص و متدین برشمرد و اظهار داشت: مجموعه بخش کشاورزی قم افراد متخصص و کاربلدی هستند که توانسته اند در دولت تدبیر و امید اقدامات بسیار خوبی را در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و اهداف دولت خدمتگزار بردارند.

وی ادامه داد: بخش کشاورزی قم ارتباط بسیار خوبی با بهره برداران برقرار کرده و توانسته اعتماد آنان را جلب کند و همین اعتماد و ارتباط با بهره برداران باعث شده که سازمان بتواند طرح های کارشناسی خود را در مزرعه به مرحله اجرا در بیاورد.

استاندار قم افزود: به سهم خودم از مهندس طلایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی و تمام تلاش هایی که در بخش جهاد کشاورزی انجام شده تشکر نموده و برای این عزیزان آرزوی موفقیت می کنم.

گفتنی است، در پایان این مراسم با حضور استاندار قم، فرماندار قم، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان و سایر مسئولان،  76 پروژه بخش کشاورزی استان قم با اعتباری بالغ بر 456 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.