آیت الله سبحانی:

وزارت جهاد کشاورزی وظیفه مهمی بر عهده دارد

مرجع تقلید شیعیان گفت: وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تهیه خوراک و تغذیه مناسب برای جامعه وظیفه مهمی برعهده دارد.

آیت الله سبحانی ظهر امروز در دیدار حجت الاسلام والمسلمین تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی که در موسسه امام صادق(ع) برگزار شد با بیان اینکه کشورمان دارای نعمت‌های فراوانی است که باید با بهره‌گیری از آن نیازهای جامعه را برطرف کرد، اظهار داشت: به برکت انقلاب اسلامی از نظر وارد کردن جو و گندم بی‌نیاز شدیم و صادرات هم داریم.

وی با اشاره به حدیثی از اهل بیت (ع) اظهار داشت: جمعیتی که آب و خاک دارد اما دست نیاز به سوی دیگران دراز کند از رحمت خداوند دور است.

وی با تاکید بر لزوم رفع مشکلات کشور افزود: کشورمان دارای نعمت‌های فراوانی است که باید با بهره گیری از آن نیازهای جامعه را برطرف کرد، به برکت انقلاب اسلامی از نظر وارد کردن جو و گندم بی نیاز شدیم و صادرات هم داریم.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تهیه خوراک و تغذیه مناسب برای جامعه وظیفه مهمی برعهده دارد، تصریح کرد: سلامت عقل و مزاج به غذای سالم مربوط می‌شود و همان‌گونه که سلامت فکری به کتاب مربوط می‌شود سلامت بدن به غذایی که مصرف می‌شود بستگی دارد.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه گفت: باید به موضوع نان رسیدگی شود و اینکه مشکل کیفیت نامناسب نان از کجا هست پیگیری شود، درگذشته ماندگاری نان زیاد بود اما متاسفانه امروز این گونه نیست و نان‌ها پس از گذشت یک روز مانده شده و قابل استفاده نیست.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه متاسفانه نان‌ها دارای ضایعات زیادی هستند، افزود: باید در این زمینه اقدامات مناسبی انجام شود و برای اینکه کیفیت نان‌ها افزایش پیدا کند اقدامات اساسی نیاز است تا از ضایعات آن جلوگیری شود.

95 درصد مایحتاج روزانه مردم زیر نظر جهاد کشاورزی تامین می شود

نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت زکات در دین اسلام گفت: با کمک کمیته امداد و گروه‌های مختلف در زمینه اهمیت زکات صحبت می‌شد که سال گذشته ۳۷۰ میلیارد تومان جمع آوری شد و برآورد می‌شود امسال این عدد به ۴۰۰ میلیارد تومان برسد.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدرضا تقوی اظهار داشت: 95 درصد تغذیه و خوراک جامعه زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی تأمین می‌شود و این وزارتخانه متصدی تغذیه مردم است.

وی افزود: اگر که بیماری دامی ایجاد شود سبب می‌شود تغذیه مردم با مشکل مواجه شود و اگر دامداری و یا مرغداری دچار بیماری شود باید سم زدایی و پاکسازی انجام شود، وزارت خانه جهاد در این زمینه مسئولیت سنگینی به عهده دارد.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: در همه ذبح خانه‌های کشور دارای روحانی هستیم که به ذبح شرعی نظارت می‌کنند و همچنین در خارج از کشور نیز در این زمینه روحانی حضور دارد و به ذبح شرعی نظارت دارد.

تقوی با اشاره به اهمیت زکات در دین اسلام عنوان کرد: با کمک کمیته امداد و گروه‌های مختلف در زمینه اهمیت زکات صحبت می شد که سال گذشته 370 میلیارد تومان جمع آوری شد و برآورد می‌شود امسال این عدد به 400 میلیارد تومان برسد.

وی با بیان اینکه با اقدامات صورت گرفته 70 درصد زکات به فقرا داده می‌شود، افزود: 30 درصد آن صرف امور عام‌المنفعه می‌شود، اقتصاد مقاومتی دارای پیوست فرهنگی است و فرهنگ ما اسلام و انقلاب و دیانت است و اهمیتی که اسلام برای سلامت جامعه قائل شده در گرو گیاه و دام سالم است.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه وزارت جهاد علمی و جهادی است، بیان کرد: پیشرفت های خوبی به دست آوردیم و در بخش تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی 4500 دکتر و فوق تخصص مشغول فعالیت هستند و تلاش‌های بسیار خوبی انجام می شود.

تقوی عنوان کرد: کشت‌های گلخانه‌ای در حال رونق است و بیش از 5500 کیلومتر در کشورمان ساحل وجود دارد و در زمینه آبیاری 427 میلیارد متر مکعب استیصال آب داریم که 30 درصد آن استفاده می‌شود و 70 درصد آن پرت است و تلاش می‌شود از آن بیشتر استفاده شود.

وی افزود: اقدامات بسیار زیادی در وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود که توسط متخصصین پیگیری می‌شود، مدیریت باید جهادی باشد و به نعمت‌های الهی توجه ویژه‌ای شود در زمینه زراعت و جنگل و عشایر وزارت خانه جهاد دخیل است و در این زمینه از هیچ تلاشی برای خدمت به مردم دریغ نمی‌کند.