مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم:

«نماز» بهترین راه دوری از غرور است

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: بهترین راه دوری از کبر و غرور «نماز» است.

حجت الاسلام والمسلمین عباس خاک در جلسه شورای اقامه نماز سازمان جهاد کشاورزی استان، با اشاره به اینکه یکی از مهمترین فواید و آثار نماز، کبرزدایی است، اظهار داشت: برای جلوگیری از هر خو و صفت زشتی باید از پیدایش کبر و غرور جلوگیری کرد و راهش این است که پیوسته «بندگی» را از دست نداد.

وی با تاکید بر اینکه «کبر» نه تنها در جامعه متدیّن اسلامی بلکه در تمام ملل و ادیان بشری مورد نکوهش قرار گرفته است، افزود: انسان متکبّر جز خود کسی را نمی بیند. از این رو، انتظار دارد همه در برابر او کرنش کنند و او خود به کسی اعتنا نکند، همه کس او را احترام و او به دیگران بی احترامی کند.

وی ادامه داد: انسان نمازگزار با بندگی به درگاه خداوند درونش را سرشار از غرور بندگی نموده و عزّت دنیا و آخرت را کسب می کند و تکبّر در نمازگزار حقیقی راهی ندارد.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم بهترین راه مبارزه با تکبّر و دفع و رفع خودبینی و خودپرستی را خداپرستی دانست و گفت: خداوند متعال برای پاکیزه گردانیدن انسان از تکبّر، نماز را برایش فرض و واجب فرمود تا بر اثر مداومت بر آن و انجام دائمی آن در هر شب و روز به فروتنی عادت کند.

حجت الاسلام والمسلمین خاک تصریح کرد: نمازگزار وقتی در نماز، پیشانی خود را که بالاترین و شریفترین عضو از اعضای بدن است به روی خاک می گذارد، به عجز و ناتوانی خود و عظمت و کبریایی حضرت حق روز به روز بیشتر پی می برد و به واقع رمز و حقیقت سربلندی مؤمنان همین خاکساری به درگاه خداوند است.

وی افزود: نماز زنگارهای نخوت را می زداید، غبار غرور را می شوید و بنده را به فروتنی وا می دارد و ناچیز بودنش را در برابر ذات بیکران کبریایی به خاطرش می آورد و با پستی جسمش روح او را متعالی می گرداند.

ساختار و سلامت اداری در سایه نماز است

معاونت آموزش عقیدتی حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی نیز در بخشی از این جلسه طی سخنانی با اشاره به نقش آموزش و فرهنگ در تکامل جامعه، گفت: باید الهیات را در جامعه کاربردی کنیم، امروزه رویکرد توحیدی و خلاء عرفان در جامعه ما محسوس است.

حجت الاسلام والمسلمین شاهمرادیان اظهار داشت: نماز تجلی خضوع و خشوع همه خوبی ها است که خداوند عالم در این هستی برای ما قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه ساختار و سلامت اداری در سایه نماز است، بیان داشت: انسان موحد خیانت نمی کند، کسی که مالک یوم الدین را قبول دارد تصرف عدوانی نمی کند، تصرفی در بدن خود هم انجام نمی دهد، عبد در تصرفاتش ملاحظه می کند و اسراف نمی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به اعضای شورای اقامه نماز استان قم، گفت: فضای مجازی باید بیشتر مورد توجه اعضای شورای اقامه نماز استان قم قرار بگیرد و از این فضا بهره برداری بهینه انجام دهند.