رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم مطرح کرد؛

پسته قم محصولی سالم است/ عدم استفاده از کودهای شیمیایی در باغات پسته قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم، با تأکید بر این که پسته قم پسته ای سلامت و کاملا پاک است، گفت: بسیاری از باغات پسته قم در 5سال گذشته، حتی یکبار از سموم شیمیایی استفاده نکردند و مصرف شان کودهای دامی و مرغی بوده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، محمدرضا طلایی با اشاره به فرارسیدن فصل برداشت پسته، اظهار داشت: در ابتدا باید گفت که به جهت کویری بودن استان قم و همین طور چالش های این استان در بحث کم آبی، در چند سال اخیر توسعه باغات و به ویژه باغات پسته به جهت کم آب بر بودن، در دستور کار بخش کشاورزی استان قم قرار گرفت.

*باغات پسته کم آب بر و جایگزین مناسب باغات انار

وی با بیان این که باغات پسته به جهت کم آب بر بودن، می تواند جایگزین خوبی برای باغات انار استان قم باشد که همین موضوع اولویت باغات استان قم شد و این تغییر رویه انجام گرفت، گفت: به هر حال روند توسعه باغات پسته در 4-5 سال گذشته، یک شرایط خوبی را پیدا کرده، به نحوی که کل باغات پسته استان قم تا قبل از 5 سال گذشته، حدود 3 هزار الی 3500 هکتار بود، اما طبق آخرین آمار در این زمینه که مربوط به شش ماهه اول سال 97، آمار باغات پسته استان قم از مرز 12هزار هکتار گذشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم، با بیان این که باغاتی که در بحث پسته در این استان ایجاد شد، باغاتی بسیار فنی، خوب، با زیرساخت های بسیار مناسب و ارقام مناسب بودند و البته کشت محصول بالا و خوبی هم داشته است، گفت: پسته ای که ما در استان قم تولید می کنیم، به جهت صادراتی بودن آن، یک ظرفیت بسیار خوبی برای استان ایجاد کرده و خواهد کرد.

*ارز آوری باغات پسته قم

وی با بیان این که در دو سال گذشته، باغاتی که سن بالا و برای مثال بالای 8سال بودند، عملکرد 3.5 تا 6 تن برداشت محصول در یک هکتار را داشتند که نشان دهنده عملکرد بسیاربالایی است، گفت: میانگین برداشت محصول در باغات باروراستان قم با اینکه غالبا درختان جوان بوده وبه اوج باردهی نرسیده اند، بیش از یک تن است.و این محصول با توجه به قیمتی که دارد، ارز آوری مناسبی هم برای استان و کشور دارد.

*احداث  34 ترمینال پسته در قم

طلایی خاطرنشان کرد: در چهارسال گذشته، تمام پسته استان قم بارگیری و در خارج از استان از جمله استان های کرمان و یزد پوست گیری می شد، اما با اقداماتی که بعنوان سیاست های وزارت جهاد کشاورزی و در راستای زنجیره تولید صورت گرفت، 34 ترمینال پسته در قم ایجاد شد که 24 مورد آن ها، ترمینال های به صورت کامل صنعتی، مکانیزه و با سیستم خشک کن، هستند که ظرفیت بسیار خوبی را ایجاد کرده است.

وی افزود: همچنین پیش بینی سه واحد بسته بندی محصول پسته را داشتیم تا با برندی که در استان قم و مخصوص خود مزرعه هست، فعالیت کند و مجوز آن صادر شد تا از تسهیلات روستایی هم استفاده کند که انشاءالله امسال شاهد راه اندازی آن ها خواهیم بود.

*پسته قم در رتبه دوم کشور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم، در ادامه سخنان خود با اشاره به مصرف کودهای دامی و مرغی در باغات پسته استان قم هم گفت: یکی از مصرف کننده های کودهای دامی و مرغی در استان، باغداران پسته ما هستند، و با ظرفیتی که در استان قم در بحث مرغ و دام، وجود دارد، کمک می کند که مواد کودی، در همین استان و در باغات پسته مصرف شود.

وی با بیان این که شرایط استان قم از نظر تولید پسته، به جهت این که ارقام موجود، ارقام صادراتی هست، از قیمت مناسبی هم برخوردار است، خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش تحقیقات در مورد تولید پسته قم، ما از نظر طعم و صادرات، رتبه دوم کشور را داریم که یک ظرفیت بسیار خوبی هست.

*برداشت 3500 تن پسته در قم

طلایی اضافه کرد: امسال بسیاری از باغات پسته کشور، دچار خسارت سرما وبارشهای نابهنگام بهاری شد، ولی الحمدالله وضعیت استان قم در این زمینه، وضعیت خوبی است، و الان هم پیش بینی می کنیم که از باغات استان، بیش از 3500 تن محصول پسته برداشت شود.

وی با بیان این که روند برداشت محصول پسته از باغات استان قم شروع شده وادامه دارد، گفت: امیدواریم با این ظرفیت خوبی که باغات پسته استان قم دارد، امسال بیشتر از هر سال بتوانیم آن را به کشور بشناسانیم و انشاءالله بازار خوبی هم در خارج پیدا کرده و انشاءالله ادامه دار هم باشد.

*کشورهای اروپایی مشتری پسته قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم، در ادامه سخنان خود با بیان این که صادرات پسته در کل کشور، توسط چند نفر انجام می گیرد، گفت: وقتی پوست گیری پسته در باغات انجام می شود، در بسته های 40 تا 50 کیلویی تحویل صادر کنندگان قرار می گیرد و در نهایت از طریق اتاق بازرگانی کار صادرات انجام می شود.

وی افزود: با توجه به کیفیت پسته ای که ما در استان قم داریم، عمدتا کشورهای اروپایی و کشورهای حاشیه خلیج فارس از مصرف کننده های عمده پسته ماهستند.

*سلامت پسته قم

طلایی در بخش آخر سخنان خود با تأکید بر پاک و سالم بودن باغات پسته قم، گفت: محصول سالم یا ارگانیک را، در باغات پسته استان قم داریم؛ ما از طریق روشهای غیرشیمیایی مثل تله های شکار حشرات وآفات مضر،کارت های زرد شکارگر،استفاده ازسموم هورمونی به جای شیمیایی وغیره که همکاران حفظ نباتات روی آن ها کار می کنند، مناطق و باغاتی را داریم که در 5سال گذشته، حتی یکبار از سموم شیمیایی استفاده نکردند؛ از این رو، پسته ای هم که در استان قم تولید می شود، پسته ای سلامت و کاملا پاک است.