مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی قم مدیر نمونه کشوری شد

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان قم به‌عنوان مدیر نمونه ملی در دومین همایش ملی زنان روستایی و عشایری انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، دومین همایش ملی زنان روستایی و عشایری همزمان با روز جهانی زن روستایی(۱۵ اکتبر) با هدف ارائه توانمندی‌های زنان روستایی و عشایری در عرصه تولیدات کشاورزی کشور در سالن فجر سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد.

دکتر معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده که مهمان ویژه این همایش بود، از همکاری‌های وزارت جهاد کشاورزی، معاونت‌های آن، خانم بنی‌هاشم مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان و مدیر کل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری و همچنین تمام همکارانی که در سطح ملی و استانی تلاش ویژه‌ای در امور زنان دارند، قدردانی کرد و این همکاری‌ها را موجب ارتقاء و بهبود وضعیت زنان روستایی و شرایط کشاورزی در روستاها دانست.

وی اظهار کرد: معاونت ریاست جمهوری در زمینه فعالیت زنان روستایی توافق‌نامه و تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت‌های جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش و سایر وزارت‌خانه‌ها منعقد نموده و در سال ۹۷ نیز همکاری‌های خود را با وزارت جهاد کشاورزی ادامه خواهد داد که ما نیز امیدوار هستیم به کمک سازمان برنامه و بودجه، پیش‌بینی‌های لازم برای توسعه و گسترش طرح‌ها ازجمله توسعه شبکه مروجان در وزارت جهاد کشاورزی و گسترش صندوق‌های خرد زنان روستایی را داشته باشیم.

مهندس محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی نیز پیامی به دومین همایش ملی زنان روستایی ارسال کرد که در آن آمده بود:

«زنان روستایی و عشایری بخش مهمی از سرمایه‌ی انسانی روستا و مناطق عشایری محسوب می‌شوند و نقش مهمی در توسعه جوامع محلی دارند.

در سه دهه اخیر در وزارت جهاد کشاورزی، توسعه برنامه‌های آموزشی، ترویجی و مشارکتی ویژه زنان روستایی و عشایری آغاز شده است.

افزایش سطح تحصیلات زنان روستایی و عشایری، اقدامی موثر در ورود آنان به عرصه‌های جدید کشاورزی از جمله کشت تولیدات گلخانه‌ای و تولید محصول سالم بوده است.»

دکتر خاوازی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز که یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود، اظهار کرد: دستیابی به بخش کشاورزیِ دانش محور، از مسیر توجه به منابع انسانی میسر می‌شود و اگر توفیقاتی به دست می‌آید، در گرو توجه به نیروهای فعال در عرصه‌های تولید و روستا است.

خانم بنی‌هاشم، مدیر کل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری نیز در این همایش عنوان کرد: زنان روستایی و عشایری، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های قابل توجهی در تامین امنیت غذایی، امنیت شغلی و ایجاد و توسعه اشتغال پایدار در کشور را دارند.

وی تصریح کرد: فعالیت‌های توسعه زنان روستایی و عشایری با هدف خودکفایی و تولیدات محصولات سالم در سطح خرد باقی مانده و صندوق‌های اعتبارات خرد هنوز در مباحث کلان کشور مطرح نمی‌شود و از سوی دیگر، نظام بانکی و مالی هنوز نگاه مثبتی نسبت به صندوق‌های خرد زنان روستایی ندارند.

مدیر کل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری تاکید کرد: علت موفقیت کشورهایی نظیر بنگلادش، مالزی و هند در این زمینه به این دلیل است که بحث اعتبارات خرد وارد نظام بانکی آنها شده است.

در این همایش از ۲۰ محصول ارگانیک که به دستان توانمند زنان روستایی و عشایری سراسر کشور تولید شده بود، رونمایی شد.

لازم به ذکر است، در پایان این مراسم با اهدای لوح یادبود از مهندس محمدرضا حاجی‌رضا، مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان قم به‌عنوان مدیر نمونه در فعالیت‌های زنان روستایی تقدیر شد.