مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان قم خبر داد؛

اجرای طرح آموزش و ترویج تغذیه و تولید محصول سالم در قم

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: طرح‌های آموزش و ترویج تغذیه و تولید محصول سالم برای زنان روستایی در حال اجرا است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، محمدرضا حاجی‌رضا با اشاره به اهداف این طرح اظهار کرد: این طرح با هدف اصلاح الگوی غذایی خانوارهای روستایی و عشایری با محوریت آموزش و فرهنگ‌سازی زنان روستایی در راستای بهبود تغذیه اجرا شده است.

وی ادامه داد: ترویج ایجاد باغچه‌های خانگی با تاکید بر تولید محصول سالم با همکاری سازمان جهاد کشاورزی، معاونت بهداشت و مرکز بهداشت استان از دیگر اهداف طرح آموزش و ترویج تغذیه و تولید محصول سالم محصولات کشاورزی است.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان قم تصریح کرد: امروزه به علت  فرهنگ نامناسب تغذیه بین مردم، سلامت افراد جامعه به خطر افتاده است و شاهد بیماری‌هایی از جمله چاقی دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و... هستیم.

حاجی‌رضا با بیان اینکه نقش زنان در تأمین سلامت و الگوسازی زندگی سالم در خانواده انکارناپذیر و درخور توجه است، گفت: زنان در مدیریت بودجه غذایی و دانش تغذیه‌ای خانواده نقش بسیار مهمی دارند که به همین دلیل با حضور کارشناسان، تسهیلگران و بهورزان کارگاه آموزشی در سطح استان برگزار شده و در روستاهای قم نیز با حضور زنان در حال برگزاری است.

وی یادآور شد: در جریان این طرح علاوه بر اجرای برنامه‌های آموزشی- ترویجی برای آگاهی‌بخشی و افزایش دانش تغذیه‌ای در جهت تغییر الگوهای رفتاری و عادات غذایی، توانمندسازی زنان در زمینه ایجاد باغچه‌های خانگی برای دسترسی به غذای مناسب و سالم، بدون استفاده از سموم و آلاینده‌های شیمیایی نیز اجرا می‌شود.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان قم عنوان کرد: این طرح به صورت پایلوت برای گروهی از زنان روستای دولت‌آباد در بخش جعفرآباد قم کلاس آموزش تولید سبزی  برگزار گردید و باغچه‌های خانگی گروه هدف با نظارت کارشناسان حفظ نباتات مرکز ایجاد شد.

حاجی‌رضا اذعان کرد: مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان قم با مشارکت زنان روستایی در تهیه مواد اولیه مورد نیاز از قبیل بذر و کود  مناسب و همچنین لوازم مورد نیاز برای مبارزه غیر شیمیایی با آفات و بیماری‌ها در جهت اجرای طرح، حمایت‌های لازم را انجام داده است.