استفاده بهینه از خاک عاملی برای رسیدن به کشاورزی پایدار است

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی قم گفت: باید با مدیریت درست از منابع محدود خاک استفاده بهینه کرد و علاوه بر جلوگیری از آلودگی خاک، برای دستیابی به کشاورزی پایدار کمک کنیم.

استفاده بهینه از خاک عاملی برای رسیدن به کشاورزی پایدار است

به گزارش ایرنا، محمدهادی میرزاپور روز یکشنبه در همایش خاک استان قم با عنوان «خاک مهم ترین بستر مدیریت منابع آب در جهان» با بیان این که امسال شعار روز جهانی خاک «پیش به سوی رفع آلودگی خاک» نامگذاری شده است، افزود: باید از این منابع محدود با مدیریت صحیح به گونه ای استفاده کنیم که هم امنیت غذایی خود را تامین و هم برای نسل های آینده در حفظ خاک کوشش کنیم.

وی با بیان این که خاک قابلیت واردات ندارد، تاکید کرد: خاک منبع ثروت برای هر کشور است و 95 درصد نیازهای خوراکی و پوشاکی انسان به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم از خاک تامین می شود.

وی با اشاره به این که خاک منبعی تجدیدناپذیر است، خاطرنشان کرد: باید خاک حفظ شود و به عنوان یک میراث برای آیندگان آن را نگهداری کنیم.

میرزاپور افزود: خاک، حاوی موجودات زنده و مواد آلی و بستر طبیعی برای رشد و نمو گیاهان و اساس و زیربنای کشاورزی است و ادامه حیات و بقای انسان ها، حیوانات و گیاهان بدون آن ممکن نیست و از منابع مهم پالاینده و تصفیه ‌کننده طبیعت است.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی قم گفت: عامل هایی همچون شهرنشینی، افزایش زباله های شهری و صنعتی و جذب شدن برخی مواد شیمیایی در خاک، حفاری های معادن، چرای بی رویه دام ها، استفاده از سموم و آفت کش ها و مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی به فرسایش و آلودگی خاک و تخریب سطح زمین منجر شده است.

وی، شوری خاک، تخریب خاک (تغییر کاربری)، پایین بودن مواد آلی خاک، تخلیه مواد غذایی خاک و فرسایش و آلودگی خاک را از مهم ترین چالش های حال حاضر خاک در ایران برشمرد و افزود: باید به اهمیت این موضوع پی برد و دنبال راه حل برای آن بود.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی قم به گسترش شهرها و افزایش تعداد کلانشهرهای کشور اشاره و اظهار کرد: این مساله نیز در کاهش اراضی حاصلخیز موثر است.

میرزاپور با اشاره به این که لایحه جامع خاک در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است، گفت: هدف نهایی این لایحه، تشکیل شورای عالی خاک برای ایجاد هماهنگی بین تمامی نهادها، موسسه ها، دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان درباره مسائل مربوط به خاک (تهیه بانک داده های خاک، پایش آلودگی خاک، پایش کود و آموزش) است.

وی خاطرنشان کرد: مهم ترین چالش در بحث آلودگی خاک، تولید غذای سالم می باشد که امید است با ابلاغ و اجرای این لایحه، این مهم محقق شود.

وی گفت: جلوگیری از تغییر کاربری اراضی، کنترل و پایش کودهای شیمیایی موجود در بازار، دستیابی به مناسب ترین الگوی کاشت در منطقه، ترویج کشاورزی حفاظتی، تشویق کشاورزان به مصرف مناسب کودهای شیمیایی به ویژه بر اساس آزمون خاک و کاهش مصرف سموم کشاورزی و استفاده از روش های جایگزین از جمله مواردی است که تا حدودی می تواند از آلودگی خاک جلوگیری کند.

وی درباره وضعیت خاک ‌های ایران از نظر فرسایش گفت: از این نظر رتبه اول را در جهان داریم و میزان فرسایش تا سه برابر متوسط قاره آسیاست.

میرزاپور اضافه کرد: 11 درصد وسعت جنگل ‌های کشور در طول 40 سال گذشته کاهش یافته و نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا 33 تُن در هکتار نیز گزارش شده که تقریبا پنج تا شش برابر حد مجاز است.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی قم نیز در حاشیه این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: به خاطر وجود محدودیت های منابع آب در استان، بیشتر به این مساله توجه شده است؛ از این رو این همایش علمی ترتیب یافت تا به خاک به عنوان یک عنصر حیاتی در این زمینه توجه لازم صورت بگیرد.

اسدالله مرتضوی به اهمیت خاک در کشاورزی اشاره و ابراز امیدواری کرد که با برگزاری چنین برنامه های علمی توجه مسئولان و کارشناسان به این مساله بیشتر جلب شود.

این همایش از سوی مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی قم با حضور کارشناسان حوزه های کشاورزی، آب، خاک و محیط زیست و جمعی از کشاورزان استان برگزار شد.

14 آذر روز جهانی خاک نامگذاری شده است.