مدیرکل حراست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: اشتغال‌زایی و تصرف بیش‌ازحد نیاز و استفاده نادرست از منابع  بهانه سکوت مراجع قانونی نیست.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، رضا افلاطونی ظهر امروز در همایش هم‌اندیشی حفاظت از اراضی ملی و دولتی که در تالار معصومیه قم برگزار شد، با اشاره به قوانین فقهی در حوزه زمین‌های دولتی اظهار داشت: بر اساس آیات و روایات مالک اراضی ملی  دولتی  حکومت اسلامی بوده و هیچ‌کس نمی‌تواند به نفع خود از آن بهره‌برداری کند.

وی استفاده نادرست و نامتناسب از منابع ملی را با عناوین اشتغال‌زایی رد کرد و افزود: تصرف بیش‌ازحد نیاز و استفاده نادرست از منابع طبیعی تهدید جدی برای زندگی مردم بوده و نمی‌تواند بهانه سکوت مراجع قانونی شود.

مدیرکل حراست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری قوانین حفاظت از منابع طبیعی را مبتنی بر آیات و روایات دانست و تصریح کرد: بر طبق آیات و روایات و همچنین قانون اساسی حفاظت از منابع طبیعی و محیط‌زیست وظیفه شرعی همه آحاد مردم بوده و نمی‌توانیم آن را تنها بر عهده شخص یا سازمان مشخصی واگذار کنیم.

وی با توجه به قوانین موجود 83 درصد از کل کشور را جزء اراضی ملی و دولتی اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به قوانین موجود زمین موردنیاز روستاییان را دولت در اختیارشان قرار داده و هیچ محدودیتی در این حوزه برای روستاییان وجود ندارد اما اولویت حفظ اراضی ملی و دولتی و همچنین حفاظت از منابع طبیعی است که باید موردتوجه مسئولان باشد.

افلاطونی با ارائه پیشنهاد‌هایی به دستگاه قضا خواستار اختیارات بیشتری برای ضابطان خاص قضایی در حوزه منابع طبیعی شد و بیان کرد: یکی از مشکلات مبارزه با پدیده زمین‌خواری طولانی بودن پروسه قضایی آن بوده که دستگاه قضا می‌تواند برای پرونده‌های این حوزه بدون فرستادن به کارشناسی دوباره دستور رفع تصرف صادر کند.

مدیرکل حراست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری صدور پروانه ساخت از طرف شورای روستایی در اراضی ملی را غیرقانونی خواند و ادامه داد: باید همه مردم در جهت مبارزه با زمین‌خواری مشارکت داشته و با این پدیده به‌صورت جدی مبارزه کنند.

وی  با اشاره به قطب بودن استان قم در مصرف چوب در کشور بیان کرد: با توجه به این حقیقت که استان قم یکی از قطب‌های مصرف چوب در کشور است انتظار همکاری دستگاه‌های مختلف با پدیده قاچاق چوب را از این استان داشته و باید به‌صورت جدی به این عرصه ورود پیدا کند.