افتتاح و سرمایه‌گذاری بیش از 121 میلیارد تومان در قالب 32 پروژه در حوزه کشاورزی استان قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: 32 پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از 121 میلیارد تومان در دهه فجر افتتاح می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، محمدرضا طلایی ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه که در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان قم برگزار شد با اشاره به عملکرد چهل‌ساله سازمان جهاد کشاورزی اظهار داشت: جهاد سازندگی از ابتدای انقلاب با فرمان امام خمینی (ره) و باهدف آبادی روستاها و کمک به جبهه‌های جنگ به‌صورت یک‌نهاد مردمی وارد میدان عمل شده است.

وی با یادآوری لقب جهاد سازندگی با عنوان "سنگر ساز بی سنگر: افزود: فعالیت‌های جهادی استان قم در جنگ تحمیلی و خدمات‌رسانی‌های حین جنگ و بعد از جنگ و انجام کارهای بزرگ با سرعت‌بالا در روستاها نام جهاد کشاورزی را به‌عنوان یک‌نهاد انقلابی و جهادی در خاطر مردم ثبت کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم به دستاوردهای جهاد کشاورزی در این سال‌ها اشاره و تصریح کرد: خودکفایی در تولید گندم و لبنیات و همچنین رسیدن به کشاورزی صنعتی در دام و کشاورزی و همچنین توقف واردات گسترده و رسیدن به نقطه صادرات با منابع محدودتر امروز پیروزی بزرگی است که در کارنامه جهاد کشاورزی ثبت‌شده است.

وی محدودیت‌های استان قم را در حوزه کشاورزی یادآور شد و ادامه داد: باوجود خشک شدن دو رودخانه بزرگ قم و چالش‌های جدی کم‌آبی تولیدات استان قم در زیر بخش کشاورزی (زراعا ، دام و طیور و آبزیان)  نه‌تنها کاهش نداشته بلکه از 200 هزار تن به 750 هزار تن رسیده و رسیدن به تولید و پرورش ماهیان خاویاری به میزان 60 تن و استحصال و صادرات خاویار به میزان 451 کیلوگرم در استان خشکی مانند قم موفقیت چشم‌گیری محسوب می‌شود.

طلایی  ثبت استان قم را به‌عنوان قطب دامداری در خاورمیانه یادآور شد و گفت: در حوزه دامداری به یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های دام  کشور تبدیل‌شده و تولید سالیانه 32 هزار  تن گوشت مرغ،65 هزار تن تخم‌مرغ، 45 هزار تن گوشت قرمز، 1350 تن آبزیان نشان توانمندی استان قم در این حوزه است.

وی تأکید کرد: باغات داخل شهر به خاطر تغییر اقلیم از بین رفته اما  با تغییر نوع کاشت به سمت گیاهان سازگار با اقلیم  استان، تولید 101 هزار تن محصولات باغی و 347 هزار تن محصولات زارعی استان قم در سال زارعی 96 بوده که با تغییر رویکرد استان به سمت محصولات گلخانه‌ای در سال‌های آینده شاهد جهش بزرگی در این حوزه خواهیم بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم تجهیز و نو سازی اراضی کشاورزی را موردتوجه قرارداد و خاطرنشان کرد: با ارائه تسهیلات بانکی بلاعوض به روستاییان و توجه به تغییر سیستم آبیاری امروز در استان قم بیش از 1249  کیلومتر لوله‌گذاری اراضی کشاورزی، 203  کیلومتر احداث کانال آبیاری عمومی،23932 هکتار توسعه روش‌های نوین آبیاری انجام‌شده است.

وی توجه به  تأکیدات مقام معظم رهبری برای خودکفایی در محصولات استراتژیک کشاورزی را از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی دانست و بیان کرد: امروز خودکفایی در تولید گندم و شکر در کشور یکی از دستاوردهای بزرگ حوزه کشاورزی بوده که استان قم نیز در آن سهم بسزایی دارد.

طلایی در ادامه به پروژه‌های آماده بهره‌برداری استان قم اشاره کرد و اظهار داشت: به بهره‌برداری رسیدن 32 پروژه در 5 حوزه از هفته دولت تا دهه فجر که  شامل 4پروژه مرتبط با بهبود تولیدات دامی، 18 پروژه در حوزه آب‌وخاک، 4 پروژه در حوزه بهبود تولیدات گیاهی، 3 پروژه حوزه شیلات و امور آبزیان و 3 پروژه در حوزه مدیریت صنایع بخشی از فعالیت‌های جهاد کشاورزی استان قم بوده است.

وی میزان تسهیلات بلاعوض دولتی که به این 32 پروژه اختصاص‌یافته را بیش از 60 میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: آورده متقاضیان در این 32 پروژه‌ها بیش از 50 میلیارد تومان بوده که در مجموعه بیش از 121 میلیارد تومان با اشتغال‌زایی 471 نفر و برخورداری 489 خانوار در استان قم سرمایه‌گذاری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم افزود: جایگاه استان قم و اقبال کشاورزان برای سرمایه‌گذاری و حرکت به سمت بهبود عملکرد خود با مکانیزه شدن و استفاده از آبیاری تحت‌فشار باوجود چالش‌های آبی در استان نشان‌دهنده کار فرهنگی سازمان جهاد کشاورزی در سطح وسیع است.