بیداری احساس مسئولیت مردم و مسئولان در حوزه کشاورزی مهم‌ترین دستاورد انقلاب است

محمدرضا طلایی در آستانه چهل‌سالگی انقلاب، با یادآوری تاریخچه سازمان جهاد کشاورزی در قالب نام‌های مختلف از ابتدای انقلاب اظهار داشت: جهاد کشاورزی با نام جهاد سازندگی در اول انقلاب با فرمان امام خمینی (ره) و با هدف آبادانی روستاها و پشتیبانی و مهندسی جنگ تأسیس شد.

وی به بخش پشتیبانی و مهندسی جنگ در دوران 8 سال دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: از سال 59 و در راستای رهنمودهای امام راحل (ره) جهاد سازندگی آغاز و تا سال 68 در سه محور ستاد بازسازی مستقر در شرق کرخه، ستاد مستقر در استان سیستان و بلوچستان و ستاد پشتیبانی و مهندسی جنگ فعالیت کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم فعالیت‌های سه محور عمده جهاد سازندگی را تشریح کرد و گفت: اعزام نیرو به مناطق جنگی، احداث جاده عملیاتی داخلی، احداث پل‌های مختلف، اورژانس، خاک‌ریز عملیاتی و احداث باند هلیکوپتر و لایروبی کانال، آب‌رسانی، برق‌رسانی و احداث راه روستایی تنها بخشی از فعالیت‌های این سازمان جدید تأسیس بود.

وی در ادامه با ارائه گزارشی از خدمات دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی پرداخت و تصریح کرد: استان قم در راستای توجه دولت تدبیر امید در اولویت قرار دادن خودکفایی در کالاهای استراتژیک توانست اقدامات خوبی در حوزه کشاورزی انجام داده تا امروز شاهد توسعه روش‌های نوین آبیاری در سطح 11533 هکتار بااعتبار دولتی 554 میلیارد ریال در استان باشیم.

طلایی ادامه داد: لایروبی و مرمت قنوات 190 رشته بااعتبار دولتی 5/37 میلیارد ریال، انتقال آب به مزارع با لوله به طول 167 کیلومتر بااعتبار دولتی 177 میلیارد ریال، توسعه باغات در سطح 8248 هکتار بااعتبار 824 میلیارد ریال و توسعه گلخانه در سطح 100 هکتار و 26 هکتار در حال اجرا تنها بخشی از این اقدامات بوده است.

وی اجرای آب‌رسانی و گازرسانی به مجتمع دام شهر بااعتبار150 میلیارد ریال را از دیگر اقدامات انجام‌شده در دولت دبیر و امید دانست و خاطرنشان کرد: توسعه گیاهان دارویی در سطح 255 هکتار، تولید و صادرات 451 کیلوگرم خاویار، پرداخت تسهیلات بانکی به سرمایه‌گذاران بخش کشاورزی به مبلغ 4545 میلیارد ریال با اشتغال‌زایی 4653 نفر، مطالعه و اجرای اصلاح الگوی کشت دشت‌های شریف‌آباد و ساوه و همچنین اصلاح و بهینه‌سازی ساختار واحدهای مرغداری توسعه‌ای است که در بخش کشاورزی در استان قم اتفاق افتاده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در ادامه  به بررسی روند رشد تولیدات کشاورزی استان قم در 40 سال بعد از انقلاب پرداخت و تأکید کرد: استان قم در سال 56 در محصولات باغی عددی برابر52.4  هزار تن را ثبت کرده که در حال حاضر بر اساس آخرین اطلاعات موجود  معادل 101 هزار تن در سال رسیده است.

وی ادامه داد: محصولات زراعی در سال 56 برابر 100 هزار تن بوده درحالی‌که در سال 96 ، تولید محصولات زراعی 247 هزار تن اعلام‌شده و همچنین تولیدات دامی عددی برابر 44 هزار تن در سال 56 داشته درحالی‌که در سال 96 289 هزار تن اعلام‌شده است.

طلایی با تأکید دوباره بر اهم فعالیت‌های شاخص در طی دوره 40 ساله بعد از انقلاب بیان کرد: جذب مواد خام کشاورزی به میزان 760 هزار تن در قالب 80 واحد صنعتی با اشتغال 2396 نفر، احداث 3 ناحیه صنعتی روستایی، تولید و پرورش ماهیان خاویاری به میزان 60 تن و استحصال و صادرات خاویار به میزان 451 کیلوگرم اقدامات مهمی است که در رونق اقتصادی استان تأثیر بسزایی داشته است.

وی تصریح کرد: همچنین احداث کشتارگاه صنعتی به ظرفیت 2200 راس در دو شیفت کاری (2000 راس دام سبک و 200 راس دام سنگین)  ، احداث سه مجتمع گلخانه‌ای (کوثر ، رزبند و قبادبزن) به ظرفیت 103 واحد، احداث 7 مجتمع دامداری (اعم از گاو شیری ، گوساله پرواری و بره پرواری) با 1960 واحد قابل استقرار به ظرفیت 210840 رأس و اشتغال‌زایی 5340 نفر از دیگر اقدامات مهم برای شکوفایی اقتصادی حوزه کشاورزی استان بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم اظهار داشت: انقلاب اسلامی با بیداری احساس مسئولیت مردم و مسئولان توانست کشوری را که روزی برای تمام محصولات کشاورزی و دامی خود به بیگانگان وابسته بود را به خودکفایی و اقتصاد پویا در این حوزه رسانده و امروز شاهد به خودکفایی رسیدن کشور در بیشتر محصولات استراتژیک مانند گندم و شکر هستیم.