مدیریت نزولات وظیفه ملی همه مدیران و جهادگران است/ موفقیت استان قم در کنترل سیلاب

 مدیرعامل کانون جهادگران جهاد سازندگی از موفقیت استان قم در کنترل سیلاب خبر داد و گفت: مدیریت نزولات وظیفه ملی همه مدیران و جهادگران است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، محمدتقی امانپور امروز در بازدیدی که از طرح‌های آبخیزداری در منطقه  جعفریه قم داشت با اشاره به اهمیت دادن به مباحث آبخیزداری در کشور اظهار داشت: استفاده از علم و فناوری این فرصت را به ما می‌دهد که از بلایای طبیعی مانند سیل بدون مبارزه از آن بهره‌مند شویم.

 وی با یادآوری آغاز برنامه‌های طرح آبخوان‌داری یا پخش سیلاب در سال 74 افزود: در دهه 70بیش از 36 ایستگاه آبخوان‌داری در کشور با روش‌های مختلف در اقلیم‌های متفاوت برای مدیریت و بهره‌برداری پایدار از سیلاب ساخته‌شده است.

مدیرعامل کانون جهادگران جهاد سازندگی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری برای بهره بردن از مدیریت جهادی در حل مشکلات تصریح کرد: مدیریت جهادی  با شعار " همه باهم جهاد سازندگی" برای ایجاد هم‌افزایی بین همه ارگان‌های تنها راه مدیریت مشکلات کشور است.

وی جهاد سازندگی را توانمند کردن مردم تعریف و خاطرنشان کرد: امروز اقتضای مدیریت جهادی این است که به مردم کمک کنیم تا در توسعه پایدار مشارکت کرده و طرح‌های آبخیزداری را در مناطق خود اجرا کنند.

امانپور مهم‌ترین رسالت کانون جهادگران جهاد سازندگی را معرفی الگوهای برتر مدیریت جهادی دانست و گفت: آبخیزداری در مناطق پایین‌دست، میانه و بالادست، پخش سیلاب و آبخوان‌داری در حوزه‌های میانی آبخیز یک الگوی مدیریت جهادی است که در  14 میلیون هکتار عرصه آبرفت‌های کشور قابل‌اجرا است.

وی ظرفیت آبرفت‌های کشور را بیش از 5 هزار میلیارد مترمکعب اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به بارندگی‌های امسال که پیش‌بینی‌شده بیش از 400 میلی‌متر در کشور باشد ما به رکوردی برابر 700 میلیارد مترمکعب نزولات خواهیم رسید.

مدیرعامل کانون جهادگران جهاد سازندگی کمبود آب سفره‌ها زیرزمینی کشور را 120 میلیارد مترمکعب اعلام و تأکید کرد: با بهره‌برداری درست از بخشی از سیلاب‌ها و نزولات آسمانی می‌توانیم کمبودهای سفره‌های زیرزمینی کشور را جبران کنیم.

وی با ابراز ناراحتی از خسارت‌های واردشده به مردم و دولت افزود: قبل از ایجاد خسارت با مبالغ بالا به مردم و دولت می‌توانیم بخشی از این پول را صرف طرح‌های آبخیزداری کرده و سال‌ها از منافع آن بهره‌مند  شویم.

امانپور تغییر رویکرد مسئولان به سمت اجرای طرح‌های آبخیزداری را مهم‌ترین مسئولیت مدیران کشور دانست و اظهار داشت: مدیریت نزولات برای بهره‌برداری از آن و جلوگیری از ورود خسارت به مردم وظیفه ملی همه مدیران و جهادگران است.

وی با تبریک به مسئولان استان قم در اجرای طرح‌های آبخیزداری در استان و بهره‌برداری از سیلاب‌ها در تغذیه سفره‌های زیرزمینی و جلوگیری از ایجاد خسارت به مردم ادامه داد: باوجودآنکه بارش‌ها در استان قم دو برابر زمان‌های بحرانی بوده اما هیچ سیلی در استان ایجاد نشده و مناطق بالادست قم مانند کهک و پردیسان کاملاً حفظ شده است.