احداث 120 هکتار گلخانه نیازمند همکاری مستمر سازمان و کشاورزان در استان است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت:  احداث 120 هکتار گلخانه در سال 98 نخستین گام و برنامه سازمان در افزایش سطح گلخانه در استان قم بوده و سازمان جهاد کشاورزی آمادگی هرگونه همکاری با کشاورزان استان را دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، عباس پور میدانی در همایش توسعه محصولات گلخانه ای در سال رونق تولید، به بیان دلایل لزوم توجه به کشت گلخانه‌ای پرداخت و اظهار داشت: به علت محدودیت‌هایی زمانی و مکانی که مناطق حاشیه کویر به کشاورزان تحمیل می‌کند باید به گسترش کشت گلخانه‌ای توجه کنیم.

وی دلیل دیگر اهمیت به گسترش کشت گلخانه‌ای را تنظیم بازار دانست و افزود : افزایش بهره‌وری تولید در سطح و مدیریت منابع آب از دیگر دلایلی است که ما را به گسترش گلخانه در استان ترغیب می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ادامه داد : البته باید سیستم‌های گلخانه‌ای با توجه به نیاز محصول تولیدی و شرایط حاکم اجراشده و لزوم ندارم برای هر محصول یک گلخانه مدرن و مجهز احداث شود.

وی یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل توجه به گلخانه را حفظ بازارهای جهانی عنوان و تصریح کرد: برای حفظ بازار صادرات نیازمند ارائه محصولی سالم در بازه‌های زمانی منظم و مشخص هستیم که کشت  در محیط باز نمی‌تواند این امکان را در اختیار ما و کشاورزان قرار دهد.

پورمیدانی خاطرنشان کرد: باید بدانیم تنها کشت گلخانه‌ای می‌تواند تولید انبوه و بازگشت به‌موقع سرمایه را تضمین کرده و کشاورز بدون دغدغه حفظ سرمایه خود به کشت محصول موردنیاز بازار بپردازد.

وی علیرغم شرایط بد حاکم بر اقلیم استان، کشاورزان استان قم را خلاق و دارای همت عالی معرفی و بیان کرد: شرایط بد اقلیم قم نتوانسته کشاورزان را از تولید بازداشته و عوامل بازدارنده عامل افزایش خلاقیت کشاورزان در استان بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گسترش گلخانه را تنها راه گسترش کشاورزی پایدار در جهان خواند و تأکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان قم و نظام‌مهندسی آمادگی هرگونه همکاری با کشاورزان در حوزه گلخانه را دارد.

وی برنامه سازمان جهاد کشاورزی استان قم را در سال  98 احداث 120 هکتار گلخانه اعلام کرد و گفت: از سرمایه‌گذاران استان برای گسترش سطح گلخانه استان دعوت به همکاری کرده و احداث 120 هکتار گلخانه نخستین گام سازمان در این حوزه خواهد بود.