رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

تغییر الگوی کشت نباید به اقتصاد کشاورزان ضربه بزند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: تغییر الگوی کشت نباید به اقتصاد کشاورزان ضربه زده و باعث کاهش درآمد آنان شود.

محمد رضا طلایی اظهار داشت: تغییر الگوی کشت یعنی اینکه یک محصول را جایگزین محصول دیگر بکنیم که بتوانیم مصرف آب را کاهش دهیم و این کاری نیست که یک شبه اتفاق بیفتد، کشاورزی که 50 سال یونجه کاشته و دامداری هم دارد، امروز به راحتی قبول نمی کند که کشت خود را تغییر دهد.

وی با تاکید بر اینکه آب و زمین در اختیار کشاورز است، افزود: تغییر الگوی کشت نیاز به فرهنگ سازی دارد و کاری نیست که با بخشنامه و اجبار عملیاتی شود، فرهنگ سازی زمانی جواب می دهد که تغییر الگوی کشت به درآمد و اقتصاد کشاورزان لطمه نزند، ما حق نداریم با تصمیمات خود سطح درآمد کشاورزان را کاهش دهیم، چرا که کشاورز بر اساس آن درآمد، برای زندگی خود برنامه ریزی کرده است.

وی با اشاره به اینکه باید به دنبال کشت محصولاتی باشیم که هم آب کمتری مصرف کند و هم درآمد کشاورز را حفظ نماید، بیان داشت: این مهم نیاز به کار تحقیقاتی دارد و اول باید مجموعه سازمان به این نتیجه برسد که چه محصولی می تواند ضمن حفظ درآمد کشاورز، آب کمتری مصرف کند و آن را جایگزین کشت های فعلی نمایند.

طلایی خاطر نشان کرد: به دلیل محدودیت های استان قم در بسیاری از موارد شاهد هستیم که کشاورزان خودشان به کشت هایی رسیده اند که می تواند ضمن کاهش مصرف آب و سازگاری با محیط، درآمد نسبتا خوبی هم داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: در برخی از محصولات مثل جو که در پائیز آبیاری می شوند، شاید نتوانیم جایگزینی را پیدا کنیم، لذا باید روی ارقامی کار کنیم که زودس بوده و مصرف آب کمتری داشته باشند، همچنین در خصوص ذرت علوفه ای که عمده محصول استان در بهار است، ارقام جدیدی وارد استان شده و کشت آن در حال توسعه است که به دلیل زودرس بودن، آب کمتری مصرف می کنند.

وی بیان داشت: کشت گل محمدی یکی از اقدامات موفق ما در خصوص تغییر الگوی کشت بوده که جایگزین محصولات بهاره پرآب بر شده است و در حال حاضر 250 هکتار از اراضی استان زیر کشت گل محمدی قرار دارند.

وی با اشاره به توسعه حدود  دوازده هزار هکتاری باغات پسته در استان قم، گفت: توسعه باغات پسته تاثیر بسیار زیادی در تغییر الگوی کشت در راستای مدیریت مصرف آب دارد، این محصول با بهره اقتصادی بالایی که به کشاورز می رساند می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای محصولات پرآب بر و کم بازده باشد.

طلایی در بخش دیگری از سخنان خود به کشت گیاهان دارویی در مزارع استان اشاره کرد و افزود: کشت گیاهان دارویی توجیه اقتصادی بالایی دارد اما به دلیل تنوع این گیاهان باید صنایع تبدیلی و تکمیلی را در کنار مزارع احداث نمائیم.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از 15 رقم گیاهان دارویی در مزارع تحقیقاتی کشت شده که نتایج بسیار مثبتی را هم داشته است، گفت: به عنوان مثال گیاه سالیکورنیا یک گیاه دارویی از تیره اسفنجیان است که در خاک های غیر حاصلخیز رشد می کند و در مقابل آب های خیلی شور مقاوم است.

وی بیان داشت: سال گذشته به صورت آزمایشی گیاه سالیکورنیا را در منطقه پائین کوه نمک کشت کردیم که سطح سبز بسیار خوبی داشت و امسال به دنبال توسعه کشت این محصول هستیم.