رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد

راه اندازی اولین زنجیر تولید گوشت قرمز کشور در قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم از راه اندازی اولین زنجیره تولید گوشت قرمز کشور در استان قم خبر داد.

محمد رضا طلایی در دیدار با دکتر مرتضی رضایی رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با تاکید بر حذف دلالان و ثبات و پایداری در قیمت محصولات کشاورزی گفت: در زمینه تولید گوشت قرمز به دنبال ایجاد زنجیره از تولید تا عرضه در استان قم هستیم.

وی با اشاره به ضرورت تشکیل زنجیره های تولیدی محصولات کشاورزی، اظهار داشت: با تکمیل و تشکیل زنجیره تولید دست واسطه ها قطع می شود و هزینه تولید برای کشاورزان کاهش می یابد و همچنین کشاورزان به صورت مستقیم می توانند محصولات خود را عرضه کنند.

وی با تاکید بر اینکه استان قم در تشکیل زنجیره تولید گوشت قرمز در کشور پیشرو است، افزود: دامداران در این زنجیره ها از مرحله پرورش دام تا مرحله ذبح و عرضه در بازار می توانند فعالیت کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم همچنین با تاکید بر تشکیل زنجیره تولید شیر در استان بیان داشت: در این زنجیره ها تمام مراحل تولید، فرآوری و عرضه شیر توسط دامداران انجام می شود و تلاش می کنیم برای کاهش هزینه های تولید و ثبات در قیمت شیر این زنجیره ها را در سطح استان قم ایجاد و گسترش دهیم.

طلایی تصریح کرد: تشکیل زنجیره های تولید محصولات کشاورزی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و با هدف ایجاد ارزش افزود و ثبات و پایداری در هزینه های تولید و اقتصادی کردن محصولات کشاورزی با توجه به هزینه های تولید و قطع کردن دست دلالان در استان قم به صورت جدی در حال پیگیری است.

60 درصد دام استان قم پروار است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی های منحصر به فرد بخش کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: 60 درصد دام استان قم پروار است که در هیچ جای کشور چنین وضعیتی را مشاهده نمی کنید.

طلایی با اشاره به اینکه به دلیل قرار گرفتن استان در شاهراه مواصلاتی 24 استان کشور، این استان تبدیل به مبادلات بازرگانی ایران شده، افزود: به عنوان مثال بیش از 80 درصد علوفه مورد نیاز استان قم از بیرون استان تامین می شود ولی هنوز قیمت جو در میدان استان قم تعیین می گردد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر یک ظرفیت بسیار مناسبی در بخش دام و طیور در استان قم ایجاد شده ولی به دلیل محدودیت هایی که استان با آن روبرو است و روز به روز در حال افزایش است، اگر بخواهیم این ظرفیت را حفظ کنیم، باید تکنولوژی را به بخش تولید وارد کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم بیان داشت: اگر بخواهیم در بازار رقابتی امروز حضور داشته باشیم، باید هزینه تولید را پائین بیاوریم چرا که در این بازار برد با کسی است که بتواند ارزان تر تولید کند و محصول را با قیمت پائین تر در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

طلایی با تاکید بر ظرفیت بسیار خوب مراکز خدمات در استان قم، خاطر نشان کرد: امروز در مراکز خدمات کشاورزی استان، به ازای هر 40 بهره بردار یک کارشناس حضور دارد که این یک ظرفیت بسیار مناسب برای اجرای کارهای تحقیقاتی در بخش کشاورزی قم به شمار می رود.

وی تصریح کرد: معتقدم موسسه تحقیقات علوم دامی کشور اگر می خواهد در زمینه تحقیقات علمی خود یک دستاوردی داشته باشد، در استان قم به دلیل فراهم بودن امکانات و زیرساخت ها می تواند خیلی زودتر از سایر نقاط کشور به نتیجه برسد.

گفتنی است، دکتر مرتضی رضایی رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور نیز در این جلسه گفت: با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان قم، پروژه های تحقیقاتی خوبی را در بخش دام استان قم اجرا خواهیم کرد.