رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد

اختصاص 40 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سیستم های نوین آبیاری در قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از اختصاص 40 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سیستم های نوین آبیاری در قم در سال جاری خبر داد.

محمد رضا طلایی در حاشیه بازدید معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از پروژه های آبیاری نوین سازمان جهاد کشاورزی استان قم، اظهار داشت: در کشور اقدامات بسیار خوبی در راستای بهینه سازی مصرف آب انجام شده که استان قم نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی افزود: با توجه به اینکه در استان قم با چالش جدی آب مواجه هستیم، طی 4 سال گذشته اعتبارات بسیار خوبی به بخش آب اختصاص داده شد و سالانه نزدیک به 5 هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری در مزارع و باغات قم اجرا می شود.

وی بیان داشت: در حال حاضر 27 درصد از اراضی زراعی و باغی استان قم تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار گرفته و با این روند پیش بینی می کنیم در 4 سال آینده هیچ زمینی را در استان قم نخواهیم داشت که شرایط اجرای سیستم های نوین آبیاری را داشته باشد و در آن این سیستم ها اجرا نشده باشد.

وی تصریح کرد: با اقدامات انجام شده در اجرای سیستم های نوین آبیاری و همچنین تغییر الگوی کشت، نیاز آبی بخش کشاورزی استان قم را به کمتر از 50 درصد کاهش داده ایم.

طلایی ادامه داد: با اجرای سیستم های نوین آبیاری و همچنین کاهش سطح زیر کشت، در تولید محصولات کشاورزی نه تنها کاهشی نداشتیم، بلکه امسال شاهد افزایش تولید در بخش کشاورزی قم بودیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به اینکه کشاورزان استان نسبت به چالش کمبود آب حساسیت ویژه ای پیدا کرده اند، گفت: نگاه کشاورزان استان قم به موضوع آب با گذشته کاملا متفاوت شده و همین مسئله به ما کمک کرده است تا بتوانیم در اجرای سیستم های نوین آبیاری در مزارع و باغات استان جهش قابل توجهی داشته باشیم.

وی ادامه داد: بحمدالله مجموعه وزارت جهاد کشاورزی در بازدیدهای متعددی که از از مزارع و باغات استان قم داشته اند از عملکرد استان در اجرای سیستم های نوین آبیاری ابراز رضایت نموده که همین مسئله انگیزه ما را برای اجرای کار دو چندان کرده است.

علوفه برای استان قم اهمیت زیادی دارد

طلایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ظرفیت دام استان قم بسیار بالاست و بر همین اساس کشت علوفه برای ما اهمیت زیادی دارد، گفت: حذف کشت یونجه به صلاح بخش کشاورزی استان نیست چرا که حمل علوفه از استان های دیگر به قم هزینه بالایی دارد.

وی بیان داشت: از آنجایی که محصول یونجه نیاز آبی زیادی دارد، توانستیم با اجرای سیستم های نوین آبیاری در مزارع یونجه استان، نیاز آبی این محصول را به کمتر از یک سوم کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه 11 هزار هکتار سطح زیر کشت محصول یونجه در استان قم است، تصریح کرد: با اجرای این سیستم نیاز آبی یونجه که در شرایط غرقابی 18 هزار متر مکعب است به 5 هزار و 500 متر مکعب می رسد که اگر فقط در همین 11 هزار هکتار این سیستم را اجرا کنیم، 200 میلیون متر مکعب آب مورد نیاز محصول یونجه در استان قم به کمتر از 70 میلیون متر مکعب می رسد.

وی فرهنگ سازی صورت گرفته در بین کشاورزان برای تغییر نگرش آنان به مصرف آب را یکی از اقدامات بسیار مهم سازمان جهاد کشاورزی استان قم برشمرد و تصریح کرد: کشاورزان استان قم در گذشته به شدت با اجرای سیستم های نوین آبیاری در مزارع و باغات خود مخالفت می کردند اما امروز 5 هزار هکتار پرونده مطالعه شده و آماده برای اجرا داریم.