رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قم اعلام کرد

پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز اولویت حفظ کاربری اراضی کشاورزی

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: پیشگیری از ساخت و ساز غیر مجاز اولویت ما برای حفظ کاربری اراضی کشاورزی در استان قم است.

محمدرضا طلایی اظهار داشت: طی چند سال اخیر اقدامات بسیار خوبی در خصوص حفظ کاربری اراضی کشاورزی در استان قم صورت گرفته که از آن جمله می توان به استقرار سامانه 131 اشاره کرد که از طریق این سامانه به صورت شبانه روزی گزارشات مردمی در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی را دریافت و در اسرع وقت نسبت به بررسی و جلوگیری از بروز تخلف اقدام می نمائیم.

وی افزود: در حال حاضر 4 گشت اختصاصی حفظ کاربری اراضی کشاورزی در استان قم فعال است که به صورت روزانه و حتی روزهای تعطیل در کل مناطق تحت پوشش اقدام به گشت زنی می نمایند و با نظارت دقیق از هر گونه تخلف در حوزه تغییر کابری اراضی کشاورزی جلوگیری می کنند.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز اولویت ما برای حفظ کاربری اراضی کشاورزی است، خاطر نشان کرد: خوشبختانه دستگاه قضایی نیز همکاری بسیار خوب و قابل تقدیری با ما دارد و در صورت انجام هرگونه تخلف بر اساس تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی اقدامات لازم صورت می گیرد.

طلایی بیان داشت: سال گذشته در مجموع بالغ بر 300 مورد توقف عملیات ساخت و ساز داشتیم که عمدتا توسط گشت های حفظ کاربری اراضی کشاورزی و یا تماس مردمی با سامانه 131 بوده است.

وی افزود: طی این مدت بالغ بر 70 مورد قلع و قمع به استناد تبصره دو ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی صورت گرفته و بالغ بر 50 مورد نیز اجرای حکم داشتیم، این در حالیست که طی چند سال گذشته همیشه اجرای حکم نسبت به تبصره 2 بیشتر بوده است که عملا در حال حاضر این آمار برعکس شده و این نشان می دهد که سیاست سازمان مبنی بر پیشگیری از تخلف است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان این مطلب که آگاهی مردم نسبت به قوانین حفظ کاربری اراضی کشاورزی بالا رفته است، گفت: جلسات متعدد و منظمی با بخشداران، شوراها و دهیاری ها در خصوص حفظ کاربری اراضی کشاورزی برگزار گردیده و همین مسئله باعث شده که مردم از عواقب ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی مطلع گردند.