معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد

صدور 21 مجوز فعالیت برای واحدهای طیور تخمگذار در استان قم

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: 21 مجوز فعالیت برای واحدهای طیور تخمگذار در استان قم صادر شده است.

حسین علی بیگی با اشاره به اینکه استان قم به واسطه وجود واحدهای طیور یکی از قطب های طیور در کشور است، اظهار داشت: 174 واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت 8 میلیون و 888 هزار قطعه و 62 هزار تن تولید تخم مرغ در استان قم وجود دارد که همین مسئله باعث شده این استان در زمینه تولید تخم مرغ در کشور رتبه ششم را داشته باشد.

وی افزود: استان قم به واسطه اینکه در شاهراه مواصلاتی استان های جنوبی و مرکزی کشور قرار گرفته، مزایا و تهدیداتی را به همراه دارد و از طرف دیگر این استان محل کریدور پرواز پرندگان مهاجر نیز می باشد که این دو موضوع صنعت پرورش طیور استان قم را در معرض خطر قرار داده و واحدهای مرغداری را درگیر بیماری ها بخصوص بیماریهای تنفسی (آنفلوانزا) کرده است.

وی بیان داشت: در همین راستا و با توجه به ورود بیماری آنفلوانزا در سال گذشته به استان قم و حذف 90 درصد گله های مرغ تخمگذار استان، متاسفانه حجم عظیمی از تولید را از دست دادیم.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم اضافه کرد: به دلیل اینکه تراکم بالایی در زمینه واحدهای مرغداری در استان قم داریم، مجموعه سازمان جهاد کشاورزی با همکاری اداره کل دامپزشکی تمهیداتی را مبنی بر کنترل جوجه ریزی در واحدهای طیور استان اندیشیده است.

وی تصریح کرد: در همین رابطه کمیته فنی با حضور معاونت امور دام و طیور، اداره کل دامپزشکی، نظام دامپزشکی، نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، اتحادیه مرغداران و تشکل مربوطه در استان تشکیل شده که هر واحد مرغداری که قصد جوجه ریزی دارد باید مجوز مربوطه را از این کمیته دریافت نماید.

علی بیگی ادامه داد: به دلیل حساسیت موضوع این کمیته از دیماه سال گذشته تا کنون بیش از 72 جلسه برگزار کرده و در این جلسات درخواست های جوجه ریزی واحدها و مشکلات آنان مطرح و مورد رسیدگی قرار گرفته است.

این مقام مسئول در بخش کشاورزی قم در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: یک دستورالعمل ده گانه ای توسط سازمان دامپزشکی کشور ابلاغ شده که کلیه شرایط بهداشتی و قرنطینه ای در آن قید گردیده و این دستورالعمل توسط تشکل های مربوطه به مرغداران اطلاع رسانی شده است و مرغداران نیز ملزم به رعایت این موارد می باشند.

علی بیگی اضافه کرد: تا امروز درخواست های بسیار زیادی در کمیته فنی مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت برای 11 واحد پرورش پولت و 10 واحد مرغ تخمگذار که کلیه موارد بهداشتی و قرنطینه ای را رعایت کرده بودند، مجوز فعالیت صادر شده است.

وی افزود: با توجه به مشکلات پیش آمده برای واحدهای مرغداری و درگیری بیش از 90 درصد این واحدها با بیماری آنفلوانزا و خسارت سنگینی که به این بخش وارد شد، مجبور هستیم برای صدور مجوز فعالیت مجدد سختگیرانه برخورد کنیم تا سرمایه مرغدار در معرض خطر قرار نگیرد.

وی تصریح کرد: امیدواریم با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته و اقدامات انجام شده، دیگر شاهد درگیری واحدهای مرغداری با بیماری آنفلوانزا و خسارت های سنگینی که سال گذشته به این بخش وارد شد، نباشیم.