معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد

سمپاشی 24 هزار هکتار مزارع غلات قم علیه سن و شته

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم از سمپاشی 24 هزار هکتار مزارع غلات استان قم علیه سن و شته خبر داد.

محمد علی سلامی اظهار داشت: متاسفانه در سال زراعی جاری به دلیل عدم وجود بارش مناسب در استان قم، با طغیان شدید آفات در استان مواجه بودیم و همین مسئله باعث شد که سطح سمپاشی های بیشتری نسبت به سال گذشته در مزارع داشته باشیم.

وی افزود: هر ساله مبارزه با «سن» در مزارع گندم و جو از اوایل فروردین ماه آغاز می شد اما امسال به دلیل گرم بودن هوا و بارش کم، از اواسط اسفندماه سال گذشته ریزش آفت در مزارع گزارش شد و بعد از بازدید از کانون های آفت وتخلیه آنها، مبارزه با «سن» از 27 اسفندماه سال 96 آغاز و تا به امروز ادامه دارد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه امسال مزارع گندم، جو، کلزا و یونجه استان قم به شدت درگیرطغیان «شته ها» شدند، بیان داشت: در همین راستا از 27 اسفندماه باحضور کارشناسان پهنه های فعال در مراکز جهاد کشاورزی، سمپاشی بسیار گسترده ای را در سطح مزارع استان شروع کردیم و بدون حتی یک روز تعطیلی تا به امروز تقریبا تمام سطح زیر کشت غلات استان علیه «سن» و «شته» سمپاشی شده اند.

سلامی با اشاره به اینکه تا کنون سابقه نداشته که کل سطح زیر کشت غلات استان مورد سمپاشی قرار بگیرد، تصریح کرد: حدود 24 هزار هکتار از اراضی زیر کشت غلات استان طی مدت زمان مذکور مورد سمپاشی قرار گرفته اند و مزارع کلزا نیز طی سه هفته اخیر دو تا سه بار در سطح بیش از 5هزار هکتارسمپاشی شده اند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: با اقدام به موقع و تلاش خستگی ناپذیر کارشناسان پهنه سازمان جهاد کشاورزی استان قم در ایام تعطیلات نوروز، وهمکاری بسیار خوب کشاورزان سخت کوش استان در بحث مبارزه با آفات بسیار موفق عمل شده و طغیان آنها در استان به خوبی مدیریت و کنترل گردیده است.