رئیس اداره توسعه فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی استان تشریح کرد

شرایط ارائه تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در قم

رئیس اداره توسعه فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی استان قم شرایط ارائه تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در قم را تشریح کرد.

علی شاه مرادی با اشاره به این که قم در بحث مکانیزاسیون زراعی جایگاه خوبی دارد اما در بخش مکانیزاسیون باغی نیازمند نوسازی تجهیزات است، گفت: در حال حاضر خدمات توسعه ناوگان مکانیزه کشاورزری در قم به مزارع دارای وسعت10 هکتار و باغ های بیش از نیم هکتار، ارائه می شود.

وی با بیان این که ماشین آلات مکانیزه بخش کشاورزی باید دارای پلاک و بیمه شخص ثالث باشد، ادامه داد: همچنین برای استفاده از ماشین آلات مکانیزه کشاورزی همچون تراکتور و کمباین در مزارع و باغ ها، رانندگان باید گواهینامه مخصوص این وسایل را داشته باشند تا بتوانند مجوز فعالیت حرفه ای در این بخش را کسب کنند.

وی با اشاره به فعالیت 47 کمباین بومی و 60 کمباین مهاجر در استان قم، ادامه داد: هم اکنون صد درصد برداشت کلزا و بیش از 99 درصد برداشت غله استان به صورت مکانیزه انجام می شود و تنها در بخش های کوهستانی استان که امکان تردد کمباین وجود ندارد، برداشت محصول به صورت سنتی صورت می گیرد.

رئیس اداره توسعه فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی قم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیش از یک هزار و 400 دستگاه تراکتور در زمین های کشاورزی استان فعالیت می کند که بیشتر آن ها ساخت داخل است.

شاه مرادی بیان کرد: هم اکنون 140 تراکتور دار حرفه ای در قم مشغول به فعالیت هستند و بقیه تراکتورها توسط کشاورزان استان به کار گیری می شود.

وی اظهار کرد: تراکتورهای ایرانی بیشترین سهم بازار این محصول در قم را به نام خود ثبت کرده است، چراکه هم قیمت آن ها نسبت به نمونه های خارجی مناسب است و هم اینکه از پشتیبانی خدمات مطلوبی برخوردار است.

وی ادامه داد: قیمت هر دستگاه تراکتور با ادوات دنباله بند آن به طور میانگین یک میلیارد ریال است که برای تهیه آن، تسهیلات بانکی به بهره برداران مزارع دارای وسعت 10 هکتار و باغ های بیش از نیم هکتار و دارندگان گواهی نامه های رانندگی کمباین و تراکتور و نیز شرکت های خدماتی حمایتی مکانیزاسیون ارائه می شود