"ملخ قمی" تهدیدی برای کشاورزی نیست

معاون تولیدات گیاهی جهادکشاورزی استان قم با بیان اینکه گونه ملخی که در سطح شهر وجود دارد "ملخ قمی" است، گفت: در حال حاضر جمعیت ملخ‌ها به حدی نیست که خسارت زا باشد و آسیب چندانی وارد نمی‌کند.

محمدعلی سلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، عنوان کرد: ملخ گونه های مختلفی دارد که در مناطق مختلف رشد می‌کنند و ملخی که در جنوب کشور اکنون وجود دارد، ملخ دریایی است.

وی افزود: در استان قم نیز 4الی 5گونه ملخ وجود دارد که ملخ‌هایی که در حال حاضر در سطح شهر مشاهده می‌شوند، "ملخ قمی" نام دارد و بومی خود استان است، این ملخ‌ها شهرت جهانی دارند و در همه‌جا به همین نام شناخته می‌شوند.

معاون تولیدات گیاهی جهادکشاورزی استان قم بیان کرد: اندازه "ملخ قمی" همین مقدار است و بیش از این رشد نمی‌کند و با رسیدن به بلوغ، خوراک آن کم می‌شود و از بین می‌رود.

وی در خصوص دلیل افزایش ملخ در استان قم گفت: با توجه به بارش های‌ خوب اخیر و سرسبزی مراتع، جمعیت ملخ ها افزایش پیدا کرده است و با قطع شدن بارش‌ها و خشک شدن مراتع بیرون شهر، ملخ ها به سمت قسمت‌های سرسبز و داخل شهر هجوم آورده‌اند.

سلامی تصریح کرد: در حال حاضر جمعیت ملخ‌ها به حدی نیست که خسارت زا باشد و آسیب چندانی وارد نمی‌کند ولی از لحاظ اجتماعی مشکل‌هایی ایجاد کرده است و وجود این ‌گونه برای مردم خوشایند نیست.

**سم‌پاشی 200هکتار از مراتع استان

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در حال حاضر تنها مراتع یونجه در استان قم سرسبز هستند، بیشتر این مراتع مورد حمله ملخ‌ها قرار گرفته است و بر همین اساس تا کنون 200هکتار از مراتع یونجه که بیشتر مورد حمله ملخ‌ها قرار گرفته بود، به صورت رایگان سم‌پاشی شد.

**حضور ملخ‌ها تا یک ماه دیگر در استان قم

معاون تولیدات گیاهی جهادکشاورزی استان قم با بیان اینکه‌ وضعیت حضور ملخ‌ها در استان تا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت، گفت: اکیپ‌های پایش و رصد جهادکشاورزی استان قم مشغول بررسی وضعیت در سطح استان هستند و کشاورزان می‌توانند در صورت مشاهده تعداد بیش از حد ملخ‌ها در یک قسمت، به ماموران اطلاع دهند تا سم پاشی انجام شود و توصیه‌های لازم ارائه گردد.