معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد:

برداشت 2400 تن طلای سفید در استان قم

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: امسال هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت پنبه رفته و پیش بینی می شود 2400 تن طلای سفید در استان قم برداشت شود.

محمد علی سلامی با اشاره به اینکه در گذشته مشکلات بازرگانی در پنبه زیاد بوده امیدواریم با پیگیری هایی که انجام شده شرایط برای توسعه کشت پنبه که می تواند در تناوب زراعی استان قرار گیرد توسعه یافته و استقبال کشاورزان بیشتر شود.

وی افزود: پنبه به عنوان یک گیاه صنعتی و مقاوم به شوری آب، محصول بسیار خوبی است که  باتناوب زراعی باعث کنترل علفهای هرزسمج نیز می‌شود. 

وی اضافه کرد: در حال حاضر بیشترین سطح زیر کشت پنبه در بخش جعفرآباد صورت می‌گیرد، دلیل آن هم اراضی با بازدهی خوب و کیفیت مناسب منابع آبی و خاکی این منطقه  است و پس از جعفرآباد، در زمینه کشت پنبه، حومه شهر قنوات و قمرود با میزان کمتر کشت قرار دارند.

سلامی با اشاره به اینکه برداشت محصول در مناطق مختلف بر اساس استعداد و پتانسیل منطقه متغیر است، بیان داشت: میانگین وزنی برداشت پنبه در استان قم 2 هزار و 700 کیلوگرم در هر هکتار است ولی تا بیش از5 تن در هکتار نیز درمزارعی که امسال با بذور اصلاح شده کشت شده اند نیز برداشت خواهیم داشت.           

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم در ادامه سخنان خود، گفت: از مهم‌ترین روش‌های آبیاری برای پنبه، روش آبیاری میکرو یا آبیاری با نوارهای تیپ است که می‌تواند مصرف آب را به نصف میزان فعلی کاهش دهد که در سال جاری در حدود 80 هکتار از اراضی زیر کشت پنبه آبیاری با نوار تیپ را اجرا کرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه ترویج و توسعه روش‌های نوین آبیاری از مهم‌ترین برنامه‌های در دست اقدام است، تصریح کرد:  هدف ما از ترویج و توسعه روش های نوین آبیاری صرفا صرفه جویی در منابع آبی نیست، بلکه مدیریت آبیاری و تغذیه گیاهی نیز مدنظر است تا بر این اساس نیاز غذایی گیاه را تامین وتولید را افزایش دهیم.

سلامی افزود: همین روش می‌تواند راندمان مصرف کود را بالا ببرد که در نتیجه آن مصرف کود کاهش پیدا می‌کند چراکه در آبیاری سنتی کود بیشتری مصرف می‌شود و این موضوع می‌تواند تبعات زیست محیطی را به دنبال داشته باشد.

وی تصریح کرد: با اجرای این طرح می‌توان شاهد نتایج مثبتی در افزایش عملکرد و کیفیت محصول بود و نتیجه این طرح به رفع مسائل زیست محیطی و ایجاد کشاورزی پایدار منجر می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان خاطر نشان کرد: دولت برای هر هکتار آبیاری به روش میکرو، ۷ میلیون تومان از محل ردیف کمک‌های فنی اعتباری کمک بلاعوض در نظر گرفته است و کشاورزانی که شرایط آنها فراهم باشد این تسهیلات را دریافت می‌کنند.

وی گفت: کشاورزان می‌توانند به تناوب از این سیستم آبیاری در دوره‌های کشت به درستی استفاده کنند و کشت‌های متوالی پنبه و دیگر محصولات را داشته باشند.