برداشت ۵ هزار تن کلزا از مزارع قم

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم: خرداد امسال بیش از ۵ هزار تن کلزا از مزارع قم برداشت می‌شود.

برداشت ۵ هزار تن کلزا از مزارع قم به گزارش خبرگزاری صدا و سیما قم، محمدعلی سلامی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: بیش از ۲۲۰۰ هکتار از اراضی استان بخصوص در بخش جعفریه و مناطق قمرود و قنوات زیرکشت کلزا رفته اند.

سلامی با اشاره به اینکه دانه‌های روغنی کلزا ۴۰ درصد روغن قابل استحصال دارند، گفت: طبق پیش‌بینی‌ها حاکی از استحصال، ۲ میلیون کیلوگرم روغن محصول نهایی مزارع کلزای استان است که با توجه به وسعت استان سهم خوبی در کشور محسوب می‌شود.

وی به توجه بیشتر کشاورزان به تولید این محصول استراتژیک پرداخت و گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد روغن خوراکی کشور از خارج تأمین می‌شود که همین موضوع باعث شده است در سال‌های اخیر کشاورزان به دنبال توسعه کشت دانه‌های روغنی در مزارع باشند.

سلامی با بیان اینکه ۳۰۰ کشاورز در حال حاضر کلزا کشت می‌کند، افزود: در سال جاری به منظور حمایت از کشاورزان نرخ خرید تضمینی کلزا چهار هزار و ۶۵۰ تومان اعلام شده که در مقایسه با گندم و جو بسیار بیشتر است.

وی با بیان اینکه به منظور حفظ تناوب کشت و از بین بردن آفات زمین باید در ۲۰ درصد از اراضی کشاورزی کلزا کشت شود افزود: با هدف افزایش رغبت کشاورزان به کشت این محصول تمامی پرداختی‌ها از طرف جهاد کشاورزی برای این محصول به صورت نقد انجام می‌شود.