لزوم تشکیل کمیته تخصصی پدافند زیستی در وزارت خانه

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با تأکید بر لزوم تشکیل کمیته تخصصی پدافند زیستی در وزارت خانه گفت: با توجه به اعتباراتی که در بودجه 97 و 98 برای پدافند زیستی دیده‌شده، می‌توان بسیاری از مشکلات کشور در حوزه تأمین و امنیت غذایی را در این کمیته تخصصی حل کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم محمدرضا طلایی در جلسه پدافند زیستی که در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد با اشاره بااهمیت توجه به پدافند زیستی در استان قم به خاطر شرایط زائرپذیری استان اظهار داشت: توجه به پدافند غیرعامل در حوزه زیستی نیز مانند حوزه‌های دیگر در استان قم کلید خورده  و در دستور کار قرارگرفته است.

وی اجرای سند راهبردی در حوزه پدافند زیستی را وظیفه ذاتی سازمان جهاد کشاورزی دانست و افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان قم بر اساس سند راهبردی که در دستور کار قرارگرفته پیش رفته و تا امروز دستاوردهای خوبی را در استان در این حوزه شاهد بوده‌ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم مشکلات پدافند غیرعامل را قابل‌توجه عنوان و تصریح کرد: با توجه به گستردگی موضوعات در این حوزه باید مشکلاتی در دستور کار کارگروه پدافند زیستی قرار بگیرد که در حوزه تخصصی  آن بوده و افراد با توجه به ظرفیت و تخصص خود به موضوع ورود پیدا کنند.

وی تنظیم بازار و ورود به بازار نباتات را موردبررسی قرارداد و بیان کرد: مسائل مربوط به حفظ نباتات در استان قم حل‌شده و با نظارت و آزمایش‌های کاملی که در این حوزه وجود دارد مشکلاتی در این خصوص در استان وجود ندارد اما در حوزه بازار به علت آن‌که استان قم به‌عنوان یکی از 4 مصرف‌کننده عمده نهاده‌های دامی در کشور بوده  نیازمند توجه و نظارت بیشتری است.

طلایی مصرف نهاده دامی استان را روزانه حدود 3 هزار تن اعلام کرد و گفت: امروز باوجود پدافند زیستی  اهداف و برنامه‌های کسانی که خارج از کشور برای امور غذایی کشور برنامه می‌ریزند را شناسایی کرده و با مدیریت دقیق در فرایند ذخیره‌سازی توانسته‌ایم توطئه‌های آن‌ها را خنثی کنیم.

وی توجه افراد عضو کارگروه‌های تخصصی را به مسائل حاکم بر بازار معطوف کرده و عنوان کرد: افراد عضو کارگروه‌ها با توان و تخصص خود وارد حوزه بازار شده و مسائل و مشکلات را به‌صورت مکتوب ارائه داده و با توجه به امکان مانور بر هزینه‌های پدافندی با برنامه‌ریزی دقیق  به موضوعاتی مانند آب ورود کرده و مانع ایجاد چالش از طرف دشمنان شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما برای ورود تخصصی به حوزه پدافند زیستی تخصیص نیم درصد از اعتبارات هر حوزه در پدافند آن و تشکیل کمیته‌ای تخصصی در وزارت خانه با عضویت مدیران مربوطه بوده تا استان‌ها بتوانند طرح‌های پیشنهادی خود را به این کمیته ارائه داده و اعتبار موردنظر طرح خود را دریافت کند.

وی با تأکید بر گستردگی ورود و خروج دام 24 استان به دامشهر افزود: استان قم با در ارتباط بودن با 24 استان نیازمند طرح‌هایی ملی با بودجه‌های ملی بوده تا بتواند در حوزه دام عملکردی مناسب به گستردگی فعالیت‌های خود داشته و در حوزه پدافند زیستی فعالیت‌های ملی خود را آغاز کند.

طلایی عنوان کرد: مشکلاتی که امروز نه‌تنها استان قم بلکه تمام استان‌ها در حوزه پدافند زیستی با آن روبه‌رو است به علت نبود مرجع واحد برای ارجاع و تشکیل کمیته‌های تخصصی بوده و باوجود اقدامات خوبی که در همه استان در حال انجام است، نتیجه مطلوب به دست نمی‌آید.

وی با گلایه از نبودن سامانه‌ای واحد برای انتقال دام به نقاط مختلف کشور ادامه داد: چطور ممکن است بدون هماهنگی و سامانه انتقال دام، دام از استانی به استان دیگر انتقال پیداکرده و ما دچار چالش‌هایی که امروز در حوزه دام با آن روبه هستیم، نباشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ابراز کرد: تشکیل کمیته تخصصی با توجه به اعتباراتی که در بودجه 97 و 98 برای پدافند زیستی دیده‌شده، می‌توان بسیاری از مشکلات استان‌ها و درنهایت مشکل کشور در حوزه تأمین و امنیت غذایی به‌خصوص در حوزه دام را در این کمیته تخصصی حل کرد.