استان قم نیازمند نگاهی ملی بااعتباری ملی در حوزه پدافند غیرعامل است

مدیرکل پدافند غیرعامل و دبیر قرارگاه زیستی استان قم با تأکید بر جایگاه ملی و فراملی استان قم در جهان گفت: استان قم نیازمند نگاهی ملی بااعتباری ملی در حوزه پدافند غیرعامل است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، مهدی متقیان در جلسه پدافند غیرعامل زیستی که در سازمان جهاد کشاورزی استان قم برگزار شد، با اشاره به اهمیت پدافند زیستی و ارائه خط و مشی‌های لازم از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: تهدیدات در حوزه پدافند  ثابت نیست و اگر علم و دان ما  به‌روز نباشد و تهدیدات را رصد نکنیم دچار ضعف‌های استراتژیکی در برابر دشمنان خواهیم شد.

وی یازده کارگروه فعال ذیل کمیته پدافند غیرعامل استان را موردبررسی قرارداد و افزود: یکی از کارگروه‌های فعال و با عملکرد بسیار خوب در استان  در حوزه پدافند غیرعامل، کارگروه جهاد کشاورزی بوده و این امر نیز نتیجه دغدغه‌مند بودن مدیر این کارگروه در استان است.

مدیرکل پدافند غیرعامل و دبیر قرارگاه زیستی استان قم با ابراز تأسف از عملکرد نامناسب بعضی از کارگروه‌ها در حوزه پدافند تصریح کرد: در جلسه‌ای که در محضر مقام معظم رهبری حضور داشتیم تمام دستورات و رهنمودهایی که ایشان صادر کردند برای همه مقامات کشوری و لشکری لازم الجرا بوده و باید در جهت تحقق این اهداف قدم برداریم.

وی همکاری و کمک همه دستگاه‌های دولتی و لشکر را در پیشبرد اهداف پدافند غیرعامل لازم دانست و ادامه داد: اگر مدیران در دهه 5 انقلاب اسلامی هنوز تهدیدات دشمنان را مانند تهدیدات دهه‌های گذشته بدانند کشور و نظام را دچار خسارت‌های جبران‌ناپذیری خواهند کرد.

متقیان بابیان کلام مقام معظم رهبری برداشتن نگاه عالمانه و علمی به مسائل پدافند غیرعامل عنوان کرد: با توجه به رزمایش زیستی که در سال 95 در کشور برگزار شد برنامه‌ها و اهداف پدافند غیرعامل در کشور مشخص‌شده و با توجه به تهدیدات دشمنان برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده است.

وی استان قم را با توجه به موقعیت استراتژیک آن در کشور استانی مرزی اعلام کرد و ادامه داد: متأسفانه به خاطر عدم هماهنگی‌های لازم در کشور و استان‌ها نتوانسته‌ایم مشکلات حوزه پدافند را در کشور حل کرده و به‌خوبی مدیریت کنیم تا جایی که حوزه دام کشور در زمان‌هایی دچار چالش جدی در کشور شده است.

مدیرکل پدافند غیرعامل و دبیر قرارگاه زیستی استان قم با تأکید بر توجه بیشتر در حوزه پدافند زیستی و دام برای حفظ دام بومی بیان کرد: باید قبل از ایجاد مشکل در هر حوزه‌ای با تقویت بنیه‌های علمی پدافند غیرعامل در کشور به مقابله با آن پرداخته و امکان ایجاد چالش و توطئه را به دشمنان در کشور ندهیم.

وی ادامه داد: استان قم با دارا بودن ویژگی‌های خاص مانند قرار گرفتن در مسیر 17 استان قم می‌تواند دچار آسیب‌دیدگی‌های شود که باید قبل از بروز مشکل جدی به آن پرداخته و با ارائه طرح‌های ملی مانند تقویت  خطوط راه‌آهن با نگاه ملی به آن توجه کرده و زیرساخت‌های مناسب را در استان ایجاد کنیم.

متقیان با یادآوری جایگاه استراتژیک استان قم در همه ادوار تاریخ به‌عنوان انبار غلات کشور خاطرنشان کرد: برای ایجاد امنیت غذایی پایدار در کشور امروز استان قم نیازمند نگاهی ملی بااعتباری ملی در کشور بوده و باید استان قم جایگاه خود را تأمین و حفظ امنیت غذایی کشور دوباره به دست بیاورد.

وی به ظرفیت خوب ایجادشده در حوزه اعتبارات پدافند غیرعامل در بودجه سال 97 و 98 اشاره کرد و گفت: استان قم تا امروز کم‌بهره‌ترین استان در بهره‌برداری از منابع ملی بوده که باید این موضوع نیز حل‌شده و اعتبارات لازم برای طرح‌های ملی به آن اختصاص داده شود.

مدیرکل پدافند غیرعامل و دبیر قرارگاه زیستی استان قم پیشنهاد برگزاری همایش ملی در حوزه پدافند زیستی را در استان قم ارائه و تصریح کرد: با توجه به 6 شاخه اصلی در پدافند زیستی  مانند موضوع دام، منابع طبیعی، محیط‌زیست و غیره استان قم دارای طرح‌ها و عملکرد بسیار خوبی بوده است.

وی در ادامه با تأکید بر جایگاه قم در انقلاب و پایه‌گذاری انقلاب افزود: انقلاب‌های دیگر در حوزه مبارزه با تهدیدات جدید نیز باید از قم آغازشده و قم به‌عنوان پیشگام این مبارزه‌ها  پا به عرصه عمل گذاشته تا بر اساس آیات و روایات بتوانیم بر دشمنان اسلام و انقلاب پیروز شویم.

متقیان کارکرد قم را نه‌تنها ملی بلکه فراملی خواند و ادامه داد: حضور طلابی از بیش از 110 کشور جهان در قم نشان‌دهنده اهمیت استان قم در کشور و جهان بوده و باید با توجه به اهمیت و جایگاه این شهر در همه حوزه‌ها به آن نگاه کرده و از همه ظرفیت‌های استان قم به‌صورت کامل استفاده کنیم.