نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی:

جهاد کشاورزی قم باید معلم کل کشور باشد

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: جهاد کشاورزی قم باید در کشور نمونه و معلم کل کشور به لحاظ اخلاق، صداقت، علمیت و دانش باشد.

حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی که در مراسم تودیع و معارفه مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم سخن می گفت، با اشاره به اینکه بخش کشاورزی یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است،اظهار داشت: مجموعه ای که در عرصه جهاد کشاورزی فعالیت دارند، بخش مهمی از نیازهای شبانه روزی مردم را تامین می کنند و بر همین اساس نقش کشاورزی نقش بسیار مهم و بنیادین است.

وی با اشاره به اینکه تشکر از خدمتگزاران جزء آداب و اخلاق اسلامی است، اظهار داشت: باید سعی کنیم روحیه تقدیر و تشکر از خدمتگزاران را در جامعه رشد دهیم که متاسفانه این روحیه کمی در کشور ما تضعیف شده است.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ مهاجم غربی وضعیت فرهنگی و اخلاقی جامعه ما را دچار آشفتگی کرده است، افزود: انقلاب اسلامی چقدر مشکلات جامعه را حل کرده و مسئولان آن چقدر خدمت کرده اند، این منصفانه نیست وقتی یک مشکلی پیش می آید روی همه خدمات قلم قرمز بکشیم و آنها را حذف کنیم، اگر قدمی برداشته می شود باید مورد تقدیر قرار گیرد و اگر مشکلی هم هست باید از مسیر خود حل شود.

تقوی خاطر نشان کرد: صبر در برابر مشکلاتی که به صورت طبیعی در مسیر انقلاب قرار می گیرد ضروری است و ثواب هم دارد، اما مشکلاتی که به خاطر ضعف مدیریت پیش می آید، هدیه الهی نیست بلکه بلا و عذاب جهنم است.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی به ذات خود هیچ عیبی ندارد، اداهم داد: این انقلاب قوی ترین اندیشه و تفکر را به دنیا عرضه کرد و توانست طبل توخالی استکبار جهانی و آمریکا را در دنیا به صدا در بیاورد و به مستضعفین جهان ثابت کرد که می توان با ابرقدرتی مثل آمریکا درافتاد و دماغ آن را به خاک مالید.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه یک ابرقدرت است و در مقابل همه قدرت های بزرگ ایستاده، خاطر نشان کرد: متاسفانه در داخل کشور با مشکلاتی مواجه هستیم که باید همه اختلافات را کنار گذاشته و دست به دست هم دهیم تا این مشکلات را برطرف کنیم.

تقوی در ادامه سخنان خود به تشریح وظایف حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی کارمند طلبه نمی خواهد، یعنی یک کارمند طلبه از صبح بیاید و تا پایان وقت اداری در محل کار خود باشد، این با فلسفه روحانیت سازگاری ندارد، ما برای کار فرهنگی به این وزارتخانه آمده ایم، باید با کمک متخصصین و مهندسین بخش کشاورزی، نسبت به فرهنگ سازی در این بخش اقدام کنیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود، تصریح کرد: حجت الاسلام والمسلمین صالح آبادی از چهره های بسیار ارزشمند و با تقوا است که زحمات بسیار زیادی را در طول قبول مسئولیت خود در نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی قم کشیده اند و جا دارد از این زحمات تقدیر و تشکر نمایم.

وی افزود: حجت الاسلام والمسلمین عباس خاک نیز از مدیران ارزشمند و سطح بالای حوزه نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی است که در سازمان جهاد کشاورزی قم قبول مسئولیت نموده اند.

وی با تاکید بر اینکه قم از لحاظ علمی و فرهنگی در دنیا نمونه است، گفت: جهاد کشاورزی قم باید نمونه و معلم کل کشور به لحاظ اخلاقی، صداقت، علمیت و دانش باشد.

مسئول سابق حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی قم:

حجت الاسلام عباس خاک با کوله باری از تجربیات به قم آمده است

مسئول سابق حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: حجت الاسلام والمسلمین عباس خاک با کوله باری از تجربیات به قم آمده است.

حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر صالح آبادی اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ثمره خون هزاران شهید و ثمره تلاش مراجع، علما و مبارزان به خصوص حضرت امام و شهدای انقلاب ودفاع مقدس بوده است.

وی افزود: از ثمرات این نظام مقدس تاسیس جهاد سازندگی به فرمان حضرت امام بود و شاهد بودیم چگونه نیروهای مخلص، مومن، انقلابی، متواضع و دلسوز نسبت به مردم به فرمان امام حرکت کردند، حرکتی جهادگونه که ابتدا در رابطه با محرومیت زدایی از مناطق محروم، روستاها و مناطق کشاورزی و اوج آن در ایام دفاع مقدس بود که عنوان سنگرسازان بی سنگر از طرف حضرت امام به این عزیزان اختصاص یافت.

وی با اشاره به اینکه این روحیه جهادی که با فرمان امام آغاز شد، همراه خود ارزش های زیادی را به وجود آورد، بیان داشت: این روحیه جهادی نسل مومن و ایثارگری را تربیت نمود و به نحوی در بین عموم مردم، محرومان و کشاورزان محبت آنان رسوخ کرد که مردم عاشق و علاقمند به جهادگران بودند و ارتباطی بسیار صمیمانه، عمیق بین جهادگران و مردم به وجود آمد.

صالح آبادی با تاکید بر اینکه امروز نیز آن روحیه می تواند کارساز و در خدمت به مردم و در حل مشکلات مردم اثرگذار باشد، خاطر نشان کرد: استقلال اقتصادی و امنیت غذایی با فعالیت بخش کشاورزی در ارتباط است و اگر ما با همان روحیه، فرهنگ و مدیریت جهادی تلاش کنیم، بسیاری از مشکلات مردم حل خواهد شد و این نارضایتی ها به وجود نخواهد آمد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بنده توفیق داشتیم 9 سال به عنوان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی خدمت کنم و طی این مدت با ائمه جمعه و جماعات و کشاورزان ارتباط بسیار خوبی برقرار نمودیم که توفیقات خوبی را به همراه داشت.

حجت الاسلام صالح آبادی خاطر نشان کرد: تلاش بنده در این مدت این بوده است که بتوانم یک خدمتگزار صادق برای نظام جمهوری اسلامی ایران باشم و امیدوارم این خدمات رضایت خداوند متعال را به همراه داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین عباس خاک مسئول جدید حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: حفظ فرهنگ جهادی در بخش کشاورزی قم به عنوان راهبرد و هدف اصلی این مجموعه به شمار می رود.

وی تصریح کرد: احیاء فرهنگ و مدیریت جهادی در بخش کشاورزی، وظیفه ای است که بر عهده ما نهاده شده است و امیدواریم بتوانیم در این مسیر گام های مثبتی برداریم.

وی بیان داشت: برای تحقق این مهم نیازمند همکاری و همراهی متخصصین و مهندسین بخش کشاورزی هستیم و امیدواریم بتوانیم از تمام ظرفیت های قم برای تحقق این مهم استفاده کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم:

حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی قم جایگاه ویژه ای دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی قم جایگاه ویژه ای دارد و این مجموعه چراغ راهی برای ما در پیشبرد اهداف به شمار می رود.

محمد رضا طلایی در مراسم تودیع و معارفه مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم، اظهار داشت: سهم بخش کشاورزی در قطع وابستگی اقتصاد به نفت، بسیار پررنگ و تاثیرگذار است و تلاش همه ما باید در راستای رشد و توسعه پایدار این بخش باشد.

وی با تاکید بر اینکه کشاورزی محور استقلال هر کشوری است، افزود: اگر دلگرمی برای کشاورزان وجود داشته باشد با سرمایه گذاری می توانیم در بسیاری از محصولات استراتژیک به خودکفایی برسیم و امنیت غذایی پایداری را در کشور داشته باشیم.

طلایی بیان داشت: بخش کشاورزی استان قم به رغم محدودیت هایی که دارد توانسته در کشور رتبه های بسیار خوبی را به دست آورد که از آن جمله می توان به تولید 8 درصد تخم مرغ و 2 درصد گوشت قرمز کشور اشاره کرد.

وی تصریح کرد: استان قم 46 صدم درصد اراضی کشور را در اختیار دارد ولی سهم این استان از تولیدات بخش کشاورزی در کشور 56 صدم درصد است که نسبت به میانگین کشوری بالاتر می باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با تاکید بر اینکه تولید در بخش کشاورزی استان قم بسیار سخت است، گفت: طبیعت استان قم یک طبیعت خشک است و در این استان کمتر از 150 میلیمتر بارندگی در طول سال داریم و از سوی دیگر نیز 500 میلیون متر مکعب روان آبی که وارد استان قم می شده است از دهه 70 به صفر رسیده که این مسئله به وضعیت سفره های آب زیرزمینی ما لطمه های سنگینی وارد کرده و در حال حاضر استان قم با چالش کم آبی مواجه است.

طلایی با اشاره به اینکه مجموعه تولیدات کشاورزی استان قم اعم از محصولات زراعی، باغی، دام و طیور بالغ بر 750 هزار تن می باشد، ادامه داد: به رغم محدودیت های موجود با تلاش های صورت گرفته توانسته ایم ضمن کاهش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی، در میزان تولید نه تنها کاهش نداشته باشیم بلکه افزایش تولیدات محصولات کشاورزی را نیز در استان قم داریم.

وی به توفیقات بخش کشاورزی قم در بهینه سازی مصرف آب اشاره کرد و گفت: طی 4 سال گذشته حدود 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قم به سیستم های نوین آبیاری مجهز گردیده و در همین راستا بیش از 150 میلیون متر مکعب مصرف آب در بخش کشاورزی قم صرفه جویی شده است.

طلایی با اشاره به اینکه نقطه قوت بخش کشاورزی قم در حوزه دام می باشد، افزود: بیش از 1400 واحد دامی در مجتمع دامشهر استان قم حضور دارند و از 24 استان کشور دام به قم وارد می شود و در سطح کشور پخش می شود، ضمن اینکه قیمت گذاری علوفه کل کشور نیز در قم انجام می شود.

وی در ادامه سخنان خود به بخش طیور استان نیز اشاره کرد و بیان داشت: استان قم در حال حاضر بالای 8 درصد تخم مرغ کشور را تامین می کند که ظرفیت بسیار بزرگی برای این استان به شمار می رود.

طلایی در بخش پایانی سخنان خود از زحمات حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر صالح آبادی در زمان تصدی مسئولیت حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم تقدیر و تشکر کرد و برای حجت الاسلام والمسلمین عباس خاک در مسئولیت جدید آرزوی توفیق نمود.