اقتصاد مقاومتی با محوریت روستا محقق می‌شود

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: روستا کانون اصلی فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی کشور است و اهداف اقتصاد مقاومتی با محوریت روستا محقق می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین عباس خاک روز چهارشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: روستا بهترین مکان برای توسعه کارهای تولیدی است و اثربخشی و بهره‌وری فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در آن به‌بهترین صورت محقق می‌شود.

وی افزود: کشاورزی به عنوان زیربنای خودکفایی کشور در روستا شکل می‌گیرد و این روستانشینان هستند که امنیت غذایی مردم را با کار و تولید محصولات باغی، زراعی و دامی تامین می‌کنند.

وی ادامه داد:‌ به طور کلی زندگی مردم روستا آمیخته با کار و تولید است و به همین دلیل حمایت از روستائیان، کشور را در مقابل فشارهای اقتصادی مقاوم می‌کند.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: باید تلاش کرد تا زندگی در روستا سرشار از نشاط و سرزندگی باقی بماند که برای تحقق این هدف برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و اجتماعی در مناطق روستایی اقدامی موثر به شمار می آید.

وی بیان کرد:‌ در همین رابطه حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی قم با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی استان، بیست و هشتمین جشنواره روستایی و عشایر را به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در قالب مسابقات فرهنگی میان خواهران و برادران ساکن در مناطق روستایی قم، با محوریت قرآن کریم برگزار کرد.

وی ادامه داد: هرچه تبیین تعالیم دینی و قرآنی در جامعه و در میان روستائیان بیشتر ترویج شود،‌ آسیب‌های اجتماعی کاهش یافته و شرایط برای کار و تولید در فضایی امن و بانشاط بیشتر فراهم می‌شود.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی‌قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی ۴۵ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.

طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، قم دارای ۱۲۷ روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از ۵۵ هزار و ۸۶۵ تن است که در قالب ۱۷ هزار و ۳۸۵ خانوار زندگی می‌کنند.

در بخش کشاورزی کل زمین‌های قابل‌کشت قم برابر ۱۰۵ هزار و ۷۳۰ هکتار است که این رقم ۴۶ صدم درصد کل اراضی قابل‌کشت کشور هست؛ مجموع کشت سبز استان شامل ۲۱ هزار هکتار باغ و ۴۴ هزار هکتار زراعت است.

میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان قم در سال برابر ۷۴۶ هزار تن شامل ۴۲۵ هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و ۵۰۰ تن آبزیان و ۳۲۰ هزار تن محصولات دامی است.