۱۰ هزار تن نهاده‌های دامی در انتظار حمل به استان قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: در حال حاضر مقداری با کمبود نهاده‌های دام و طیور روبرو هستیم و این امر هم بدلیل هم زمانی در برداشت غله در استانهای جنوبی و کاهش کامیونهای حمل می باشد که بالغ بر 10 هزار تن از نهاده های دامی از مبادی ورودی کشور منتظر حمل به استان می باشد که با هماهنگی های صورت گرفته با مراجع زیربط در حال پیگیری و حل مشکل می باشیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، عباس پورمیدانی در جلسه کارگروه تنظیم بازار که در سالن جلسات معاونت امور اقتصادی استانداری برگزار شد، اظهار داشت: باید نگران تولیدکننده باشیم و به حمایت از تولیدکنندگان بپردازیم.

وی افزود: در کارگروه تنظیم بازار متولی هستیم در کنار حمایت از مصرف‌کنندگان از تولیدکنندگان نیز حمایت کنیم.

پورمیدانی عنوان کرد: در حال حاضر  قیمت تخم‌مرغ به زیر 5 هزار تومان رسیده است و این قیمت با هزینه تولید تخم مرغ فاصله و مرغداران از این موضوع ناراحت هستند و می بایست با تدابیر لازم نسبت به تنظیم قیمت اقدام نمود

وی ادامه داد:  از جمله اقدامات به منظور تنظیم قیمت تخم مرغ صادارت آن می باشد که با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته از 4 الی 5 خردادماه صادرات تخم‌مرغ انجام می‌شود، و از راهکارهای مد نظر  برای تخم‌مرغ ذخیره سازی به منظور استفاده در صنعت می باشد که مقدمات آن در حال پیگیری می باشد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار شد روی کارتن‌های تخم‌مرغ تاریخ زده شود و حدود یک ماه ذخیره‌شده و به صنعت سپرده شود و در مصارف بیسکویت و غیره استفاده شود.

پورمیدانی خاطرنشان کرد: تولیدکننده در حال ضرر می‌کند و باید تخم‌مرغ ذخیره‌سازی شود و همان‌گونه که درزمینهٔ مرغ ذخیره انجام و نتیجه گرفتیم درزمینهٔ تخم‌مرغ نیز باید این اقدام انجام شود.

محمود سیجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قمنیز در این مراسم اظهار داشت: با توجه به این‌که شکر خاص است تنظیم بازار کشور باید نسبت به قیمت‌گذاری آن اقدام می‌کند.

وی افزود:با توجه به کمبود شکر در بازار اقدامات اساسی انجام شد و تلاش شد نیاز خانوار را رفع کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قمخاطرنشان کرد: تقویت حوزه بازرسی و نظارت یکی از طرح‌ها در ماه مبارک رمضان است و از 8 دستگاهی که در طرح نوروزی همکاری داشتند درخواست شد در طرح ضیافت ماه رمضان درزمینهٔ نظارت با ما همکاری داشته باشند.

استان قم ششمین تولیدکننده تخم‌مرغ کشور است

مدیرعامل شرکت تعاونی مرغداران مرغ تخم‌گذار قم نیز بابیان اینکه قم ششمین تولیدکننده تخم‌مرغ کشور است،گفت: با توجه به اینکه ماه رمضان هستیم و تولید تخم‌مرغ افزایش پیداکرده قیمت این محصول با کاهش روبرو شده و تخم‌مرغ دست مرغداران مانده و در حال ضرر هستند.

حمیدرضا اسماعیلی افزود: سال 97 با اقداماتی که انجام شود آنفولانزای مرغی شیوع پیدا نکرد و پس از دو سال دستور صادرات آزاد شد و دو هفته پیش وزیر دستور داد صادرات تخم‌مرغ باز شود.

مدیرعامل شرکت تعاونی مرغداران مرغ تخم‌گذار قم تصریح کرد:صادرات که قطع ‌شود بازار را از دست می‌دهیم، یکی از موضوعاتی که باید تأکید است مکاتبه‌ای با وزارت جهاد و وزارت خارجه انجام شود و درخواست شود که نسبت به صادرات اقدام شود.

اسماعیلی ادامه داد: مرغ تخم‌گذار از مرغ گوشتی ضرر بیشتری دارد و با توجه به اینکه ماه رمضان هستیم و تولید تخم‌مرغ افزایش پیداکرده است قیمت این محصول کاهش پیداکرده و تخم‌مرغ دست مرغداران مانده و در حال ضرر هستند.

وی گفت: تخم‌مرغ ایران توسط عراق خریداری می‌شود و باید رایزنی انجام شود و با توجه به قیمت پایین تخم‌مرغ می‌توان به عراق صادر کرد و در این راستا نیازمند رفع مشکل صادرات هستیم.