طی مراسمی با حضور مسئولان کشوری و استانی صورت گرفت

آغاز به کار 21 صندوق اعتباری خرد زنان روستایی در قم

طی مراسمی با حضور مسئولان کشوری و استانی، مراسم آغاز به کار 21 صندوق اعتباری خرد زنان روستایی در استان قم در سالن اجتماعات سازمان ملی جوانان برگزار شد.

760 زن روستایی در قم عضو صندوق های اعتباری خرد هستند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم طی سخنانی در این مراسم گفت: 760 زن روستایی عضوصندوق های اعتباری خرد زنان روستایی در استان قم هستند.

محمد رضا طلایی که در گردهمایی تسهیلگران روستایی و آغاز به کار 21 صندوق اعتباری خرد زنان روستایی، اظهار داشت: 5 درصد جمعیت استان قم در روستاها زندگی می کنند که اگر نتوانیم از ظرفیت این 5 درصد استفاده کنیم، در سال های آینده باید شاهد کاهش جمعیت روستایی باشیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر خانواده ها را در بخش کشاورزی دخیل نکنیم، توفیقی به دست نخواهیم آورد، افزود: هر چند نسبت به جمعیت کل استان، جمعیت کوچکی در روستاها ساکن هستند، اما با توجه به ظرفیت های موجود می توانند کارهای بزرگی را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت تسهیلگران زن در روستاها یک ظرفیت بسیار خوبی است، بیان داشت: امروز با حضور مسئولان کشوری و استانی 21 صندوق اعتباری خرد روستایی افتتاح می شود که بیش از 760 عضو دارند.

طلایی تشکیل صندوق های اعتباری خرد روستایی را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: ظرفیت های بسیارزیادی در روستاهای استان قم وجود دارد که صندوق های اعتباری خرد روستایی می توانند با تجمیع این ظرفیت ها، گام بسیار بزرگی را در راستای توسعه روستاها بردارند.

از صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی در قم حمایت می کنیم

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم نیز در این مراسم گفت: از صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی در قم حمایت می کنیم.

مهرداد غضنفری اظهار داشت: درون زایی و استفاده از ظرفیت های درونی کشور و مردم محوری از ارکان بسیار مهم اقتصاد مقاومتی است که در تشکیل این صندوق ها به درستی تحقق پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین عامل در تحقق اهداف توسعه ای هر جامعه ای عامل نیروی انسانی است، افزود: نزدیک به نیمی از  این نیروی انسانی را زنان تشکیل می دهند و بر اساس گزارشات بانک جهانی، زنان در برنامه های اقتصادی هر جا که ورود پیدا کردند پیش نیاز حضور آنها در کل برنامه های توسعه ای بوده است.

وی با اشاره به اینکه در ایران از دیرباز نقش زنان در جامعه یک نقش انکارناپذیر است، بیان داشت: شالوده و اساس خانواده به عنوان یک واحد تولیدی کوچک متکی به زنان است، هر چند که تولیدات این واحد کوچک در خود همان واحد مصرف می شود، اما شاهد ورود آن به بازارهای ملی و بین المللی هم بوده ایم.

وی با تاکید بر اینکه اگر حضور این قشر از جامعه در یک ساختار نظام مند قرار بگیرد، قطعا موجب تحولات چشم گیری در حوزه اقتصادی خواهد شد، تصریح کرد: ورود زنان روستایی در کارگاه های زودبازده کوچک و متوسط با ظرافتی که در کار این قشر از جامعه می بینیم، قطعا منشاء اثر و تحول خواهد شد.

غضنفری ضمن تقدیر از اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان قم در خصوص تشکیل صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی، گفت: آغاز به کار 21 صندوق اعتباری خرد زنان روستایی یک حرکت بسیار ارزشمند در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

معاون استاندار قم ادامه داد: این صندوق ها مزایای بسیار زیادی دارند که از آن جمله می توان به جمع آوری منابع خردی که در اختیار مردم قرار دارد اشاره کرد، چرا که با تجمیع منابع پراکنده و غیر منسجم، یک بانک روستایی ایجاد می شود که می تواند باعث توانمندسازی زنان روستایی و افزایش اعتماد به نفس آنان و در نهایت ایجاد ارزش افزوده و توسعه روستاها گردد.

وی تصریح کرد: تشکیل صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی در حقیقت یک گام بسیار مثبت در راستای اقتصادی مقاومتی است که ما نیز به عنوان کارگزاران دولت مکلف هستیم از این مجموعه که یک حرکت اجتماعی است، حمایت نمائیم.

غضنفری با اشاره به اینکه استان قم وضعیت مطلوبی در زمینه منابع سرمایه ای در کشور دارد، گفت: بالغ بر 13 هزار میلیارد تومان منابع بانکی در استان قم وجود دارد که باید در مسیر تولید و توسعه استان قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از اولویت های استان حمایت از صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی است، بیان داشت: آغاز به کار این صندوق ها یک حرکت بسیار خوب و اثرگذار در حوزه اجتماعی است، چرا که مجموعه ای گرد می آیند که از آنها به عنوان جامعه بیکار پنهان یاد می شود، ولی در قالب این تشکل در اجتماع و اقتصاد اثرگذار می شوند که مقدمه اثرگذاری آنها در تمام برنامه های توسعه است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم در ادامه با اشاره به اینکه توجه به روستاها از ابتدای شکل گیری وزارت جهاد کشاورزی پررنگ بوده است، خاطر نشان کرد: اگر به دنبال ایجاد تحول در روستاها هستیم، باید در جهت رونق اقتصادی و رفاهی گام برداریم که خوشبختانه در این رابطه دولت تدبیر وامید بسته های حمایتی خوبی را پیش بینی کرده است.

وی اضافه کرد: مبنای کار دولت تدبیر وامید برنامه محوری است نه کارهای نمایشی و سلیقه ای، اعتقاد داریم هر کار با برنامه ای به سرانجام خواهد رسید که امیدواریم حاصل کارهای ما رضایت خدای متعال که همان رضایت مردم است، باشد.

گفتنی است در این مراسم که با حضور سرکار خانم بنی هاشم مشاور وزیر مدیر کل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی، ظهیری مشاور استاندار قم، غضنفری معاون استاندار قم، طلایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم و سایر مدیران و مسئولان استانی برگزار گردید، از کارت شناسایی تسهیلگران زنان روستایی رونمایی و همچنین از تعدادی از تسهیل گران نمونه استان تجلیل به عمل آمد.