مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد

تولید 3 میلیون و 750 هزار قطعه ماهیان زینتی در قم

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان قم از تولید 3 میلیون و 750 هزار قطعه ماهیان زینتی در استان قم طی سال گذشته خبر داد.

محمد رضا طاهری با اشاره به فعالیت 40 واحد تولید ماهیان زینتی در استان قم، اظهار داشت: استان قم با تولید و پرورش این تعداد ماهی زینتی رتبه یازدهم کشوری را به خود اختصاص داد.

وی افزود: تولید ماهی‌های زینتی در این استان با فعالیت و تخصص آبزی پروران و کشاورزان صورت گرفته است که در این حوزه زحمات بسیاری را کشیده‌اند.

مدیر شیلات و امور آبزیان استان قم با اشاره به ایجاد اشتغال در حوزه ماهی‌های زینتی گفت: هر 20 هزار قطعه تولید گونه های مختلف ماهی های زینتی یک شغل ایجاد می کند و در همین راستا برای 200 نفر اشتغال مستقیم وغیر مستقیم ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: تا کنون بیش از 10 گونه وارداتی ماهی زینتی به همت کارشناسان تکثیر مصنوعی شده است و از واردات آن جلوگیری شد.

طاهری با اشاره به فعالیت مجتمع گلخانه‌ای زربند بیان کرد: 40 واحد تولیدی در این مجتمع فعال است که در کنار تولید انواع گیاه، استخرهای ذخیره آب به متراژ 100 مترمربع وجود دارد.

 مدیر شیلات و امور آبزیان استان قم اضافه کرد: به‌صورت ترویجی بچه ماهی در اختیار این استخرها قرارگرفته که بعد از دو سال در حال حاضر مولد شده‌اند که با تزریق هورمون تکثیر نیمه مصنوعی با هدف همزمان خروج تخم ها از مولدین و سهولت عمل تکثیر صورت میگیرد

وی خاطرنشان کرد: این طرح در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اقتصاد مقاومتی- تولید و اشتغال و بهره‌برداری بهینه از امکانات موجود صورت گرفته است.

وی با اشاره به ارائه تسهیلات به بهره‌برداران این مجتمع گفت: تسهیلاتی در قالب برگزاری کلاس های آموزشی، صدور مجوز، کمک مشاوره های فنی و ارائه تسهیلات بانکی به بهره برداران ارائه می شود.

طاهری بیان کرد: هر استخر قابلیت تولید 25 هزار قطعه ماهی زینتی دارد که می‌تواند درآمدزایی و توسعه اقتصادی کشور نقش مهمی ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه ماهیان زینتی استان قم به کشورهای ترکیه و عراق صادر می شود، اضافه کرد: در حال حاضر پیگیر ایجاد مجتمع 40 واحدی در قالب شهرک ماهیان زینتی در منطقه طغرود قم هستیم که مکان یابی صورت گرفته و به زودی وارد فاز اجرایی این مجتمع خواهیم شد.